Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X Noc Muzeów w Opolu. Atrakcji nie zabraknie [wideo]

Anna Konopka
Konferencja prasowa "Noc Muzeów".
Konferencja prasowa "Noc Muzeów". Anna Konopka
X Noc Muzeów pod hasłem "Na tropie historii Opola" odbędzie się w sobotę, 20 maja. Przed nami wystawy, warsztaty, liczne pokazy oraz konkurs szukania intruza, czyli obiektu niepasującego do danej ekspozycji w każdym z muzeów. Opolan pomiędzy muzeami wozić będzie darmowy autobus, który wystartuje o godz. 19.00 spod Muzeum Polskiej Piosenki. Sprawdź, co się będzie działo!

Noc Muzeów w nawiązaniu do 800-lecia miasta odbędzie się pod hasłem "Na tropie historii Opola". Muzea, które 20 maja będziemy zwiedzać porą głównie popołudniową i wieczorną nawiązały do tematu przygotowując atrakcje związane z dziejami miasta.

- Kierujemy uwagę na festiwal piosenki, ale w szczególnym aspekcie. Zwracamy uwagę na całe zaplecze, które zawsze towarzyszy imprezie zanim wybrzmi pierwszy sygnał festiwalowy - mówi Kinga Krajewska z Muzeum Polskiej Piosenki, które koordynuje w tym roku Noc Muzeów w Opolu.

W MPP zostanie otwarta wystawa "Kulisy Opola", która zaprezentuje powstawanie KFPP od kuchni z punktu widzenia organizatorów, pracowników technicznych czy opolan, a nie z perspektywy gwiazd.

Zobaczymy projekty, dokumenty, fotografie i festiwalowe pamiątki Opola. Gośćmi będą m.in. Marek Grabowski, wieloletni scenograf festiwalu, Edward Spyrka, dyrygent i autor muzyki, Leszek Ołdak, grafik, artysta i plastyk oraz Małgorzata Futkowska, malarka.

Wiele będzie się działo w skansenie przy ul. Wrocławskiej.

- Zapraszamy na imprezy, których tytuł przewodni to "Zaklęta w drewnie historia opolskiej wsi". Na tę noc udostępnimy prawie wszystkie obiekty architektury drewnianej do zwiedzania - mówi Ewa Olbryt z Muzeum Wsi Opolskiej, w którym nocna zabawa potrwa od godz. 19 do 24.

- Atrakcji dla dzieci i młodzieży również nie zabraknie. Będą to głównie warsztaty kulinarne, podczas których pokażemy kuchnie naszych przodków. Dzieci wykonają kulinarne słodkości jak karmelki z cukru i łakocie z ziemniaków.

Na warsztaty kulinarne obowiązują zapisy, ale będą też zajęcia i pokazy na ekspozycji, na które wstęp jest wolny. To m.in.: pokaz glinianych gwizdków, które kolekcjonuje Bogdan Jasiński z muzeum, a w zabytkowej szkole będzie można spróbować pisania gęsim piórem. W planie są też gry i zabawy naszych przodków w terenie.

W skansenie będzie też zwiedzanie z przewodnikiem wnętrza zabytkowego wiatraka z Dobrzenia Wielkiego.

Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza w godz. od 18 do 24. Noc Muzeów rozpocznie się tam od prelekcji historycznej o Opolu.

Warto skorzystać z oprowadzania kuratorskiego po wystawie "Pieniądz w Opolu" czy posłuchać zespołu Camerton. W planie masa rozrywek dla całych rodzin z grą miejską "Historia pewnej gospody ", która rozpocznie się już o godz. 14.

- Zadania są skomplikowane, bardzo ciekawe i dlatego potrzebujemy więcej czasu na organizację. Gra potrwa do godz. 20 i trzeba się zapisać na wydarzeniu na Facebooku - mówi Natalia Ciępka, prezes Stowarzyszenia Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora, pracownik MŚO. - Przed godz. 22 wystawimy także spektakl ogniowy "Gdy Opole było polem".

Na tarasie muzeum szykują się zabawy z animatorami i teatrzyk, natomiast opolskie legendy poznamy w sali audiowizualnej.

Coś dla siebie znajdą też miłośnicy historii średniowiecza.

- Prócz tradycyjnych pokazów walk i fechtunku pokażemy wystawę replik uzbrojenia średniowiecznego, stanowisko zielarskie i wczesnośredniowieczne. Przygotowaliśmy też strefę dla dzieci, a w niej kolorowanki, przymierzanie strojów średniowiecznych - mówi Michał Smoliński, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern".

W Archiwum Państwowym dowiemy się m.in. więcej o krawcach w Opolu, historii precla czy dlaczego rzemieślnik musiał się myć.

- Pokażemy dokumenty na co dzień niedostępne, m.in. dokumenty cechowe, statuty, świadectwa dobrego urodzenia czy dokumenty poświadczające ukończenie danego zawodu - wylicza Aleksandra Starczewska Wojnar.

Chętni wezmą udział w teście wiedzy o rzemiośle, a na dzieci czekają warsztaty z udziałem księcia Jana Dobrego (warsztat szewca, sekrety piekarza, robienie zakwasu, kim był kaletnik). Zapisy pod nr tel. 77 454 40 75, wew. 23.

Muzeum Politechniki Opolskiej będzie czynne od godz. 17 do 23 i tradycyjnie zobaczymy ekspozycję i prezentacje "Promieniowanie rentgenowskie wokół nas". Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej mieści się przy ul. Prószkowskiej 76 (budynek 5, III piętro).

Natomiast Muzeum Uniwersytetu Opolskiego w godz. od 18 do 23. zaprasza na prezentacje multimedialną o Kazimierzu I Opolskim oraz szereg wykładów otwartych, które przybliżą historię Wzgórza Uniwersyteckiego w różnych kontekstach.

- Przy studni św. Wojciecha odbędzie się również spotkanie z Opolskim Bractwem Wojciechowym, które współpracuje z nami od lat. Będzie można spróbować wody, która podobno uzdrawia - zapowiada Wanda Matwiejczuk z Muzeum UO.

Muzeum Diecezjalne (ul. Kardynała Kominka 1a) zaprasza opolan w godz. 17-24. Tu w programie wernisaż wystawy "Madonny Polskie" Franciszka Kafla czy prezentacja Relikwiarza Krzyża Św. z Katedry Opolskiej.

Szczegółowy program: X Noc Muzeów w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto