Grająca indie rocka formacja Sayes zwyciężyła kolejną edycję Zimowej Giełdy Piosenki. Druga lokata przypadła etno-folkowej grupie Vorbire Maestra. Decyzją jury oba zespoły pojadą również na prestiżowy Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Na finał "Giełdy" zaśpiewał Kuba Badach.Młode kapele prezentowały w Studenckim Centrum Kultury po dwie piosenki: autorską oraz utwór z repertuaru Andrzeja Zauchy, któremu w tym roku dedykowano plebiscyt.

O tym, kto zaprezentował się najlepiej, jury nie miało żadnych wątpliwości.

- Byliśmy jednomyślni. Sayes to był najlepiej brzmiący zespół, który już teraz jest absolutnie gotowy żeby robić karierę. Brzmieli tak jakby zagrali z płyty i to nas ujęło - mówił Jarosław Wasik, jeden z jurorów, szef Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Laureaci, repertuar dobrali dość przewrotnie, ale jak się okazało skutecznie. Ich własny utwór to "Wymyślę cię", a z repertuaru Zauchy wybrali piosenkę "Wymyśliłem ciebie".

- Kompozycja Zauchy bardzo nam się spodobała. Jak zaczęliśmy ją przerabiać pod nasz zespół i nasze instrumenty, to odkryliśmy, że ta piosenka jest przepiękna a my możemy ją zaaranżować, jak tylko się da. Ona pasuje na jazzowo, jak i na rockowo - mówi Mateusz Juszczyk, perkusista Sayes.

- Wyróżnia nas muzyka gitarowa i śpiewanie po polsku. W zespole to ja piszę teksty i w większości są o miłości i różnych przeżyciach. Staram się nie komentować rzeczywistości, ale skupiam się na uczuciach - tłumaczy Kamil Juszczyk, wokalista zespołu.

Wielkimi brawami zakończył się występ Vorbire Maestra, grupy która gra muzykę z pogranicza etno i folk. Zespół z Krakowa składa się absolwentów Akademii Muzycznej, na koncie ma już wydaną płytę. Z koncertami dotarli już nawet do Ameryki Północnej i Chin.

- Ujęli nas szlachetnością, własnym stylem i profesjonalizmem - ocenił Jarosław Wasik.

Te dwie formacje zdobyły także wyróżnienia i pojadą na Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie.

Natomiast laureaci III miejsca to grupa BoW z Ozimka i Wrocławia. Zespół tworzy duet: Maria Spólna (wokal, teksty, piano) oraz Tomasz Matusiak (perkusja).

Wielkim zwycięzcą "Giełdy" została także grupa Ravel z Wrocławia, której nagrodę przyznała publiczność w sms-owym głosowaniu. I to właśnie Ravel zdobył większość wyróżnień od zaproszonych dyrektorów domów kultury z Opolszczyzny.

Na finał plebiscytu na scenie pojawił się Kuba Badach i porwał publiczność w niezwykle klimatyczną podróż wykonując utwory z repertuary Andrzeja Zauchy.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!