Zabytkowa kaplica na ulicy Wrocławskiej w Opolu Zabytkowa kaplica na ulicy Wrocławskiej w Opolu

Zabytkowa kaplica na ulicy Wrocławskiej w Opolu. (© Artur Janowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

- Urząd miasta powinien zabezpieczyć, a potem przejąć kaplicę na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej - przekonuje Marcin Gambiec, przewodniczący klubu radnych Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu.Neogotycka kaplica z 1901 roku na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej zamienia się w ruinę. Niestety jest własnością prywatną i zarządzający cmentarzem Zakład Komunalny nie może jej wyremontować.

O to dlaczego obiekt niszczeje, pytają wciąż turyści i opolanie, którzy odwiedzają nekropolię. Na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja kaplicy mogła się szybko zmienić.

Być może za kilka lat zapadnie decyzja o wyburzeniu zabytku, ale nawet tej operacji nie ma kto sfinansować.

- Urząd miasta powinien zabezpieczyć, a potem przejąć kaplicę na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej - przekonuje tymczasem Marcin Gambiec, przewodniczący klubu radnych Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu.

Według radnego zabytek powinien być tak zabezpieczony, aby do środka nie lała się woda.

- Nadzór budowlany już kilka razy zabezpieczał obiekty, kiedy właściciel się do tego nie kwapił. Tu powinno być podobnie - ocenia radny. - To władze miasta, jako gospodarze i właściciele cmentarza, powinny zaangażować się w przejęcie kaplicy, a potem jej remont. Gołym okiem widać, że z roku na rok jej stan się pogarsza.

Gambiec zapowiada, że wyśle pismo do prezydenta z prośbą, o zaangażowanie się w ratowanie zabytku.


Z regionu

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Greg (gość)

Tą sprawą powinien się zając konserwator wojewódzki i na podstawie art. 50 ust 3 i 4 ustawy o ochronie zabytków wnioskować do miasta na prawach powiatu o przystąpienie do czynności zmierzających do zabezpieczenia zabytku w formie ustanowienia czasowego zajęcia do czasu usunięcia zagrożenia lub wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa lub gminy właściwej ze względu na miejsce położenia tego zabytku w razie braku możliwości usunięcia istniejącego dla zabytku zagrożenia. Jeżeli właściciel nie płaci podatków to miasto powinno poprzez urząd skarbowy przejąć obiekt za długi. Rozwiązania są tylko tym co je mogą zastosować musi się chcieć.