Początki kina - to jeden z tematów w zestawie zadań rozwiązywanych we wtorek przez uczniów szóstych klas szkół podstawowych podczas ogólnopolskiego sprawdzianu. Opinie uczniów o zadaniach były podzielone, jedni uznali je za trudne, inni - za łatwe.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W zestawie było 26 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: o początkach kina, filmach braci Lumiere oraz do wiersza Leopolda Staffa "Burza nocna".

Jedno z zadań z tej grupy brzmiało: "Czym filmy braci Lumiere różniły się od filmów wcześniejszych? A. Oglądano je tylko przez wizjer; B. Wyświetlano je na ekranie; C. Stwarzały wrażenie ruchu; D. Były czarno-białe i nieme".

Sprawdzian szóstoklasisty 2012. Zobacz arkusz egzaminu [TEST i ODPOWIEDZI]Inne zadanie brzmiało: "Które słowa świadczą o tym, że postać mówiąca jest uczestnikiem wydarzeń? A. Szalała burza w nocy; B. Potem wszystko ucichło; C. Lśnią kałuże jak tarcze...; D. Gdy świtem wychodzę..."

Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. znajomością krajów leżących nad Bałtykiem czy umiejętnością obliczania czasu i rozwiązywania zadań z geometrii.

Szóstoklasiści mieli do rozwiązania m.in. takie zadania: "Film rozpoczął się o godzinie 19.18, a zakończył o 21.04. Trzy razy był przerywany dwuminutowymi blokami reklam. Ile minut trwałby ten film, gdyby wyświetlono go bez reklam? A. 100 minut; B. 106 minut; C. 128 minut; D. 134 minuty"; lub: "Z prostokątnej płyty o wymiarach 30 cm na 40 cm trzeba wyciąć jak największe koło. Jaką średnicę będzie mieć to koło? A. 15 cm; B. 20 cm; C. 30 cm; D. 40 cm".

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. obliczyć, ile trwało skanowanie jednej strony, gdy wiadomo, ile trwa skanowanie kilkudziesięciu. Brzmiało ono: "Skanowanie 25 stron trwało 15 minut. Ile sekund zajęło średnio skanowanie jednej strony?".

Sprawdzian dla szóstoklasisty [ZDJĘCIA]


Inne zadanie otwarte dotyczyło sześcianów: "Dwie sąsiednie ściany drewnianego klocka w kształcie sześcianu pomalowano na zielono, a pozostałe na żółto. Następnie klocek ten rozcięto na osiem jednakowych małych sześcianów. Ile małych sześcianów ma tylko jedną ścianę pomalowaną na zielono? Ile małych sześcianów ma trzy ściany pomalowane na żółto?"

Szóstoklasiści musieli też napisać dwa teksty własne - na podstawie zamieszczonych rysunków napisać instrukcję przygotowania czekolady do picia oraz napisać opowiadanie o tym, jak ktoś zrobił miłą niespodziankę swoim domownikom.

Opinie szóstoklasistów, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP po sprawdzianie, były podzielone jeśli chodzi o trudność zadań. Padały określenia od: "bardzo łatwy", "taki sobie", po "dość trudny" i "trudny". Zaskoczeniem dla wielu uczniów był temat przewodni testu. Spodziewali się oni m.in. treści związanych ze sportem, a zwłaszcza z piłką nożną w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy Euro 2012.

Jeśli wymieniali jakieś zadania jako trudne, to najczęściej było to zadanie dotyczące pomalowanego sześcianu i skanowania kartek. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach pytani o ewentualne trudności najczęściej wymieniali zadania z geometrii. "Dwa zadania były podchwytliwe. Poza tym nic więcej nie sprawiło mi kłopotów. Łatwy był ten egzamin" - powiedział PAP szóstoklasista Adam.
strona: 1 z 2 następna strona »

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Diancia.!!! <3 (gość)

Egzamin sam w sobie nie był trudny. Samo to , że miał nazwę EGZAMINU, przerażało uczniów. Potworny stres podczas pisania. Ja osobiście miałam na nim 35 pt. na 40 xD
Pisałam go 3 kwietnia 2012 roku. Jestem z siebie bardzo dumna. :D
Mam nadzieję, że jak największa liczba osób tak samo jak ja jest zadowolona ze swojego wyniku ...<3