Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote Spinki 2019. W środę wieczorem nagrodziliśmy niezwykłych Opolan. Kto otrzymał nagrody?

Redakcja
Złote Spinki 2019. W środę wieczorem nagrodziliśmy niezwykłych Opolan.
Złote Spinki 2019. W środę wieczorem nagrodziliśmy niezwykłych Opolan. Natalia Popczyk
Uroczysta gala odbyła się w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. „Nowa Trybuna Opolska” od 22 lat wyróżnia Złotymi Spinkami wybitnych ludzi, którzy przyczyniają się do rozwoju swojej małej ojczyzny.

Złotą Spinkę w kategorii kultura i nauka wręczyła Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Rafał Mościcki, laureat Złotej Spinki w tej dziedzinie, kieruje festiwalem Opolskie Lamy obecnym od 16 lat na kulturalnej mapie miasta. Stowarzyszenie Opolskie Lamy uruchomiło kino „Meduza” z ambitnym repertuarem dla dzieci i dorosłych. Za sprawą Lam odbył się w 2018 w Opolu finał Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.

- Bardzo dziękuję kapitule i wszystkim, którzy mi w ostatnich działaniach pomogli – mówił Rafał Mościcki. - Mam nadzieję, że ta opowieść będzie trwała, a Złota Spinka będzie w tym pomagać.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Maria Bartoszyńska, dyrektorka biblioteki w Krapkowicach, która co rok przyciąga więcej chętnych do czytania (obecnie 5200) oraz Mariusz Pucia, muzykolog z UO, pasjonat, który spopularyzował nagrane ponad 100 lat temu na Śląsku Op. najstarsze polskie pieśni.

W kategorii postawa społeczna zwyciężyli Barbara i Bartłomiej Bonkowie. Złotą Spinkę wręczył im burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.

„Daj siłę, daj uśmiech, daj serce, obudź nadzieję, kochaj, walcz” - to motto fundacji „Walcz o mnie”, którą państwo Bonkowie prowadzą wraz z Joanną Lewandowską. Fundacja obejmuje wielostronną opieką rodziny, które miały do czynienia z powikłaniami okołoporodowymi.

- Jestem bardzo wzruszona, dziękuję, że dostrzegliście to, co robimy – mówiła Barbara Bonk. - Mam nadzieję, że nasza córeczka się teraz uśmiecha i gdzieś tutaj jest.

Wyróżnienia uzyskali: Marta Szewerda-Koszyk, koordynator Fundacji „Dr Clown” na Opolszczyźnie niosącej dzieciom w szpitalach radość i ulgę oraz Radzimir Burzyński, podróżnik, który ruszył do Katmandu w Nepalu, by dostarczyć pomoc 300 dzieciom ulicy.

Złotą Spinkę w kategorii biznes otrzymał – z rąk prof. Stanisława Niciei, byłego rektora UO - Wiktor Halupczok, założyciel i prezes firmy Art Odlew w Opolu. Zaczynał w 1974 w oborze w Szczedrzyku. Dziś prowadzi prężne przedsiębiorstwo i zatrudnia kilkadziesiąt osób. Jego dziełem są m.in. pomnik Księcia Kazimierza I Opolskiego i pomniki na Wzgórzu Akademickim. Buduje 7-metrowy pomnik Matki Bożej, który we wrześniu popłynie do Teksasu.

- Dziękuję kapitule. Ta nagroda to jest zasługa całej załogi. Jesteśmy teraz firmą rodzinną razem z moimi synami. Te statuetki, Złote Spinki, wykonujemy od 21 lat – mówił Wiktor Halupczok.

Wyróżnienia otrzymał Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”. Udowodnił, że produkcja karpia może być gałęzią lokalnej gospodarki. Otrzymali je także Zygmunt Szulc i Aleksander Gałka, właściciele firmy „Explomet” specjalizującej się w technologii wybuchowego łączenia metali.

W kategorii samorządność wygrała Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielska. Złotą Spinkę wręczył jej starosta opolski, Henryk Lakwa. Powiat kędzierzyńsko-kozielski jest umieszczany na najwyższych miejscach w ogólnopolskich rankingach. W regionie wyróżnia się m.in. jakością kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb lokalnego rynku pracy oraz służby zdrowia.

- Jestem bardzo zaskoczona. Sukces ma wielu ojców. To zasługa pracowników, różnych stowarzyszeń i mieszkańców. Wszystkim bardzo dziękuję – mówiła Małgorzata Tudaj.

Wyróżnienia otrzymali: Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich - ściągnął do miasta kilka dużych firm, za jego kadencji powstały m.in. kryta pływalnia, nowe boiska i lodowisko oraz Dawid Kowol, sołtys Jarnołtówka, który zintegrował lokalną społeczność i zachęcił do wielu wspólnych działań.

Laureatem Diamentowej Spinki został Sebastian Świderski, człowiek instytucja w siatkarskim klubie ZAKSA. Był w Kędzierzynie-Koźlu wybitnym zawodnikiem, asystentem trenera i szkoleniowcem (dwa razy zdobył Puchar Polski). Od 2015 roku jest prezesem ZAKSY, która zdobyła w tym roku tytuł mistrza Polski.

Diamentową Spinkę wręczyli Krzysztof Krupa, prezes spółki Pro Media, wydającej nto oraz jej redaktor naczelny Krzysztof Zyzik.

- Przeżywam wielkie emocje, większe niż na boisku. To jest nagroda dla całej drużyny, sztabu szkoleniowego i medycznego, wszystkich pracowników klubu. Dziękuję też mojej rodzinie, dzięki niej mogę poświęcać klubowi tyle czasu - mówił Sebastian Świderski.

Podczas uroczystej gali koncertowali Charli Green, urodzony w Memphis trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer oraz Krzysztof Puma-Piasecki, jeden z najwszechstronniejszych gitarzystów polskiej sceny.

Publiczności zaprezentowały się także dzieci z zespołu „Akces” z Ozimka.

Partnerami naszej gali byli: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu, INTER-CAR Opole Autoryzowany Salon Volvo oraz Toyota SZIC Opole.

Więcej o gali Złotych Spinek w wydaniach nto w piątek i w poniedziałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Złote Spinki 2019. W środę wieczorem nagrodziliśmy niezwykłych Opolan. Kto otrzymał nagrody? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto