Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w sejmiku województwa

umwo.opole.pl
Ślubowanie na ostatniej sesji sejmiku województwa opolskiego złożył Ryszard Donitza z Mniejszości Niemieckiej, który przejął mandat po Andrzeju Kasiurze (jego mandat wygasł po wygranych wyborach bezpośrednich na burmistrza Krapkowic).

W związku z rozpadem poprzedniej koalicji sejmik podjął uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Województwa wicemarszałka Kryspina Nowaka wywodzącego się z SLD. W głosowaniu tajnym za jego odwołaniem głosowało 17 radnych, 8 się wstrzymało, a trzech było przeciwnych.

Również w głosowaniu tajnym radni powołali do składu Zarządu Województwa Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej (dotąd członka zarządu) i Barbarę Kamińską z Platformy Obywatelskiej na członka zarządu.

Przy okazji tych odwołań i powołań opozycja zarzuciła marszałkowi, iż operacje te są kosztowne dla budżetu województwa ze względu na konieczność wypłaty odpraw. Odpowiadając marszałek Józef Sebesta zwrócił uwagę, iż Kryspin Nowak nie otrzyma – zgodnie z prawem – żadnej odprawy, ponieważ u poprzedniego pracodawcy wziął urlop bezpłatny, zaś z tytułu „trzynastki” należy się mu kwota ok. 900 złotych. Roman Kolek nadal pozostaje członkiem zarządu województwa więc żadna odprawa mu nie przysługuje, a na Andrzeju Kasiurze, który był członkiem zarządu przez tydzień w nowej kadencji budżet „zaoszczędził” dwie miesięczne odprawy. Gdyby zakończył on pracę po zakończonej kadencji trzeba byłoby mu wypłacić trzymiesięczną pensję. Ponieważ odbyło się to w trakcie kadencji – tylko miesięczną.

W dyskusji nad expose Dariusz Byczkowski, radny PiS, pytał marszałka o aktualizację strategii rozwoju województwa oraz o plan wydatków dodatkowych funduszy pozyskanych z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania za zajęcie pierwszego miejsca w rankingu województw. Odpowiadając marszałek Józef Sebesta mówił, iż każda strategia musi być zmieniana i dostosowywana do nowej rzeczywistości. Ta z roku 2005 jest już nieaktualna, choćby z tego względu, że nikt wówczas nie przewidywał, iż region pozyska tak duże fundusze europejskie. Zdaniem marszałka nowa strategia rozwoju będzie gotowa do połowy 2012 roku, wcześniej stanie się ona przedmiotem regionalnej debaty nad temat kierunków rozwoju województwa. Co się zaś tyczy nowych zadań realizowanych z dodatkowych pieniędzy unijnych, marszałek zadeklarował, iż w lutym przekaże propozycje, a w IV kwartale tego roku będą podpisywane aneksy do umów w Komisji Europejskiej i Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Radny PiS Jerzy Czerwiński przypomniał, iż w expose sprzed czterech lat marszałek był orędownikiem wyrównywania szans i wzmacniania konkurencyjności regionu, a tymczasem różnice w poziomie życia są nadal odczuwalne.- Jeśli jakiemuś marszałkowi udałoby się w ciągu 4-8 lat wyrównać różnice poziomów pomiędzy powiatami, to ja bym serdecznie pogratulował – odpowiedział Józef Sebesta. - Różnice w poziomie życia na pewno zacierają się i zmniejszają, ale to nie zamknie się w czterech latach. Na początku poprzedniej kadencji pojawiały się głosy separatystyczne z Kietrza i Brzegu, tamtejsze samorządy groziły, że oderwą się od Opolszczyzny, dzisiaj takich sygnałów nie odnotowujemy. Poziom zadowolenia najlepiej badać rozmawiając z samorządowcami. Ja taką politykę deklaruję – mówił marszałek.

Józef Kotyś, radny MN, pytał o możliwości wparcia małych i średnich przedsiębiorstw oraz o inicjatywy klastrowe.

Odpowiadając Józef Sebesta podkreślił, iż region przede wszystkim potrzebuje dużych inwestycji i głośnych inwestycji, które potem będą obrastać małymi firmami. Poinformował też, że 200 hektarowa strefa w Ujeździe należy do najbardziej atrakcyjnych w kraju i jest nią zainteresowany poważny inwestor. Co do klastrów marszałek zgodził się, że należy je wspierać, ale samo ich tworzenie musi być inicjatywą oddolną wychodzącą od zainteresowanych firm.

Radny Krzysztof Konik z PiS pytał o to w jaki sposób marszałek chce uzyskać jak nadwyżkę operacyjną, czy tylko z zapowiadanych oszczędności? – Wierzę, że doczekamy lepszego okresu związanego z rozwojem gospodarczym, rzędu 4,5 proc. PKB, a rentowność opolskich firm będzie coraz większa, jak to miało miejsce dwa lata temu. Konieczna jest także reforma finansów publicznych i musimy w tej sprawie lobbować. Niebawem wpłyną nowe fundusze unijne, a samorządy nie będą miały pieniędzy, by uzbierać na wkład własny. Nie może też być tak, że samorząd województwa dostaje coraz więcej zadań, a wraz z nimi nie idą adekwatne pieniądze – wyliczał Józef Sebesta.

Radni podjęli też uchwałę o przyznaniu dotacji sześciu gminom (Cisek, Dobrzeń Wielki, Jemielnica, Olszanka, Reńska Wieś, Rudniki) w kwocie po 333 tys. złotych na budowę boisk w ramach programu „Moje boisko Orlik 2012”. Będzie to ostatni rok realizacji tych przedsięwzięć sportowych. Radni uchwalili również zasady przyznawania stypendiów sportowych zawodnikom reprezentującym Opolszczyznę. 10 procent kwoty przewidzianej na stypendia trafiać będzie do niepełnosprawnych sportowców. Kryteria udzielania pomocy finansowej zostały - w porównaniu do obowiązujących dotychczas – podniesione, ale wyższa jest też wysokość stypendiów (maksymalnie 3000 zł).

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto