Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znowu więcej zachorowań na grypę w powiecie gdańskim

(PSSE w Pruszczu Gd.)
Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych.

W pierwszym tygodniu stycznia (01-07.01.2013 r.) w powiecie gdańskim było 526 zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. W okresie od 08 do 15 stycznia zachorowań był już 2178, pomiędzy 16-22 stycznia - 1321 zachorowań, a od 23 do 31 stycznia było ich już 1834.

Powiat gdański. Więcej zachorowań na grypę

Zachorowania  mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych gatunków wirusów. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada na okres między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Grypa przenosi się drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Najczęstsze objawy grypy to: 
–    wysoka gorączka
–    dreszcze
–    bóle mięśni
–    bóle głowy
–    uczucia rozbicia i osłabienia
–    ogólne złe samopoczucie
–    suchy kaszel
–    ból gardła
–    nieżyt nosa (zwykle o niedużym nasieleniu)
 
U małych  dzieci  obraz  kliniczny  może  być  całkowicie  niecharakterystyczny  –  obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność, brak apetytu, wymioty.
 
Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, jednak kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tygodni.

Tak jak w przypadku innych chorób wirusowych antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe. Dlatego zaleca  się  pozostanie  w  domu  i  odpoczynek,  picie  dużej  ilości  płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia  zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka w  postaci corocznego szczepienia w okresie poprzedzającym sezon zachorowań na grypę.

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Pruszczu Gdańskim zaleca profilaktykę w postaci częstego mycia rąk wodą z mydłem, unikania dotykania rękoma oczu, nosa i ust. Kichania w chusteczkę i pozostanie w domu jeśli wystąpią objawy grypopochodne, a w przypadku ich nasilenia zgłoszenie się do lekarza. Ważne jest także częste wietrzenie pomieszczeń i ubieranie się stosownie do pogody.

Więcej informacji dostępne jest na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto