Sześciolatki w szkołach to największa tegoroczna rewolucja w oświacie Sześciolatki w szkołach to największa tegoroczna rewolucja w oświacie

Sześciolatki w szkołach to największa tegoroczna rewolucja w oświacie. (© Fot. Marcin Oliva Soto)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dziś początek roku szkolnego. Ale uczniowie, rodzice i nauczyciele muszą przygotować się na poważne zmiany. Od dzisiaj zmieniają się podręczniki, sześciolatki mogą założyć tornistry, a dyrektor szkoły wcale nie musi być nauczycielem. To już nie "ewolucja", jak mówiła w 2007 roku Krystyna Szumilas, obecna wiceminister edukacji, tylko rewolucja. Zobacz, co się zmieni w szkołach już od dziś.

Sześciolatki do szkół. Przez trzy lata rodzice mogą, ale nie muszą posyłać sześcioletnich dzieci do szkół. Później stanie się to obowiązkiem. W woj. śląskim do szkoły pójdzie zaledwie 1132 sześciolatków z 37 tys.

Dla każdego pięciolatka powinno być miejsce w przedszkolu. Od 2011 roku przedszkole ma być obowiązkowe.

Nowe i droższe podręczniki. Z powodu zmiany podstawy programowej rodzice muszą zapłacić co najmniej 10 proc. więcej za książki.

Wielki powrót matematyki na maturze. W maju 2010 każdy maturzysta będzie musiał zaliczyć ten przedmiot, żeby dostać świadectwo dojrzałości.

Kurs tańca zamiast fikołków na wuefie.
MEN dopuszcza organizowanie dwóch obowiązkowych godzin z wychowania fizycznego wedle uznania uczniów. Mogą to być: lekcje tańca, judo, karate, wycieczki piesze, górskie, rowerowe. Ofertę dla uczniów przygotowuje szkoła.

Wychowanie seksualne. Tylko sprzeciw na piśmie zwolni ucznia z udziału w zajęciach. W przypadku ucznia niepełnoletniego pismo do dyrektora szkoły będzie musiał napisać rodzic, pełnoletni może napisać rezygnację samodzielnie.

Szkolne miejsca zabaw mają powstać w podstawówkach. MEN na ten cel ma 40 mln zł do podziału.

Warzywa, soki i owoce za darmo dla najmłodszych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego www.arr.gov.pl. Termin upływa 11 września.

Dyrektor szkoły nie musi być nauczycielem.
Może być ekonomistą, mieć obywatelstwo jednego z krajów UE.

Podwyżki dla nauczycieli. W tym roku 5 proc. Pod znakiem zapytania stoi wysokość zapowiadanych podwyżek w 2010 roku. Rząd proponuje podwyżki kosztem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Rozmowy trwają.

Nauczyciele będą sprawdzani pod kątem uzyskanych wyników przez uczniów. MEN wprowadza nowe metody oceny ich pracy. Wizytatorzy będą rozmawiać także z rodzicami.

Podczas dodatkowej godziny tygodniowo nauczyciele mają być do dyspozycji uczniów.


Szafki na podręczniki w szkołach powinny odciążyć tornistry. Niestety ministerstwo nie przewidziało pieniędzy na ten cel.

Papierowe dzienniki lekcyjne można zastąpić elektronicznymi. E-dzienniki eksperymentalnie wprowadzono w 0,3 proc. szkół w kraju.

Edukacja dla bezpieczeństwa zamiast przysposobienia obronnego. Uczniowie będą się uczyć udzielania pierwszej pomocy.


Uczniowie z objawami grypopodobnymi będą pod specjalnym nadzorem. Nauczyciele będą musieli obserwować kichające dzieci i rozdawać im chusteczki higieniczne, a w razie potrzeby wzywać lekarza.

Nowa podstawa programowa wkracza do klas pierwszych szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Uczniowie nie będą, jak do tej pory, dwukrotnie uczyć się tego samego - najpierw w gimnazjum, potem w liceum. Np. historia w gimnazjum skończy się na pierwszej wojnie światowej, zaś kurs historii najnowszej będzie kontynuowany w szkole ponadgimnazjalnej. Współpraca: Magdalena Kozioł


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!