Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Gmina Pawonków

  Gmina Pawonków

  adres:
  42-772 Pawonków, Zawadzkiego 7
  tel:
  (34) 353-41-05
  fax:
  (34) 353-41-05
  e-mail:
  www:
  http://www.pawonkow.pl
  Zobacz na mapie
  Mówimy po angielsku Dojazd komunikacją miejską Mówimy po niemiecku Ułatwienia dla niepełnosprawnych Parking

  Gmina Pawonków zajmująca 119 km2 położona jest w północno-zachodniej części województwa śląskiego w powiecie lublinieckim. Gmina liczy 6633 mieszkańców zamieszkujących w 10 miejscowościach: Draliny, Gwoździany, Koszwice, Kośmidry, Lisowice z Lipiem Śląskim, Łagiewniki Małe, Łagiewniki Wielkie, Pawonków, Skrzydłowice, Solarnia.
  Obszar gminy Pawonków zajmują malowniczo położone lasy z licznymi zbiornikami wodnymi, polami uprawnymi oraz łąkami. Stanowi to największy atut gminy przyciągający ludzi chcących odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.
  O walorach przyrodniczych gminy Pawonków decydują przede wszystkim:
  - Dolina rzeki Lublinicy wraz z kompleksem leśnym w jej otoczeniu. W wielu miejscach głównie w lasach bieg rzeki nie został uregulowany, co powoduje możliwość podziwiania jej malowniczego nurtu.
  - Duże kompleksy leśne zajmujące 44,5% obszaru gminy, gdzie można podziwiać rzadko spotykane w środowisku leśnym rododendrony.
  - Torfowisko i bagno śródleśne \"Kośmidry\" oraz otaczające je drzewostany.
  - Kompleksy stawów hodowlanych - ostoja ptactwa wodnego, rzadkich i chronionych gatunków roślin. Ciekawostką ornitologiczną jest przylatujący na żer orzeł bielik.
  Na terenie gminy zachowało się kilka obiektów zabytkowych, godnych uwagi, takie jak kościoły parafialne m. in. późnoklasyczny kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Pawonkowie i drewniany kościół pw. Narodzenia NMP z 1576 r. w Gwoździanach oraz przydrożne kapliczki głównie z XVIII i XIX w. które posiadają cechy sztuki ludowej.
  Dla osób chcących aktywnie spędzić czas Gmina Pawonków ma do zaoferowania wspaniały kompleks szkolno sportowy z nowoczesną halą sportową, pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa oraz sąsiadującym z nią boiskiem ORLIK.
  Po aktywnym wypoczynku Gmina Pawonków zaprasza do Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach gdzie prezentowane jest największe polskie odkrycie paleontologiczne – kości pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego i dicynodonta – największego na świecie gada ssakokształtnego. Ich szczątki oraz tropy zostały odnalezione na terenie cegielni w Lipiu Śląskim. Znaleziska te są rewelacją w skali świata. W muzeum można także podziwiać zrekonstruowany szkielet dinozaura drapieżnego - Smoka.

  Gmina Pawonków to leśno – rolniczy teren z malowniczo położonymi stawami i doliną rzeki Lublinicy. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty sportowej i kulturalnej. Przyjedź i sprawdź. To nasze motto
  Zgłoś nieaktualne dane