Wybierz region

Wybierz miasto

  Dźwięk w literze. Alfabet w dziejach ludzkości - wystawa

  Miejska Biblioteka Publiczna - Fotogaleria
  Opole, ul. Minorytów/4, +48 77 454 80 30

  Od 11.02.2015 do 28.02.2015

  • Wstęp wolny

  Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu

  zaprasza na wystawę

  Dźwięk w literze. Alfabet w dziejach ludzkości

  czynną w dniach 11 -28 lutego 2015

  Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

  Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów 4

  wstęp wolny

  Alfabet – używamy go na co dzień, uczymy w dzieciństwie. Nie zauważamy zatem jego niezwykłości. Omija nas świadomość, że w abstrakcyjnym znaku – literze, często wyglądającej jak mały, wijący się robaczek – zawarte jest brzmienie dźwięków mowy. Dźwięki te z kolei pozwalają na snucie opowieści, przekazywanie informacji i wyjawianie tajemnic z przeszłości odbiorcom oddalonym w czasie o setki lat. Co więcej, ten wiekopomny wynalazek powstał ponad 3 000 lat temu na starożytnym Bliskim Wschodzie.

  W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego) zapraszamy na wystawę o alfabetach, które towarzyszą językom narodowym, bywają wręcz utożsamiane z nimi oraz kulturą, którą język reprezentuje.

  Wystawa „Dźwięk w literze” pozwala zapoznać się z historią abecadła i różnorodnością jego odmian. Zwiedzający dowie się, jak zamknięto brzmienie słów w znakach pisarskich oraz jak rozmaite są systemy literowe na świecie. Przemierzy szlak zapożyczania alfabetu od Fenicjan przez inne ówczesne ludy basenu Morza Śródziemnomorskiego, aż po przekazanie go Europejczykom, a zatem i nam.

  Wystawa pozwala wczuć się w mistyczny wymiar liter, a także poznać m. in. historię wykorzystania alfabetu w kontekście politycznym oraz opowieść o tym, jak Japończycy niemal porzucili swój język dla łacińskiego pisma.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  QUIZ. Miliony złotych, piękne kobiety i psy. Co wiesz o Arturze Szpilce?

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.