Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowe pisanki, koszyczki i palmy wielkanocne. Jarmark Wielkanocny na Krakowskim Przedmieściu obfituje w dzieła sztuki ludowej

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Na miejscu można znaleźć wszystko, co potrzeba na wielkanocny stół i nie tylko
Na miejscu można znaleźć wszystko, co potrzeba na wielkanocny stół i nie tylko Krzysztof Jedynak
W przeddzień Niedzieli Palmowej Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przygotował tradycyjny Jarmark Wielkanocny. Na miejscu można znaleźć wszystko, co potrzeba na wielkanocny stół i nie tylko. Na odwiedzających, którzy wpadną do Instytutu na przedświąteczne zakupy, czekają liczne atrakcje m.in. kiermasz twórczości ludowej, przysmaki kuchni tradycyjnej oraz koncert zespołu ludowego i warsztaty rękodzielnicze. Jak wygląda Jarmark Wielkanocny na Krakowskim Przedmieściu? Zobacz galerię.

W sobotę 23 marca w Instytucie Dziedzictwa Kultury i Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66 odbywa się tradycyjny Jarmark Świąteczny. Na odwiedzających czekają stoiska z unikatowymi dziełami sztuki ludowej. Od własnoręcznie zdobionych pisanek, przez palmy wielkanocne i kosze wiklinowe, aż po haftowane serwety, na wyrobach ceramicznych kończąc. Można tu zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne artykuły potrzebne do świątecznego celebrowania świąt Wielkiej Nocy.

Jarmark trwa do godziny 21.00. Wstęp wolny!

Na miejscu można znaleźć wszystko, co potrzeba na wielkanocny stół i nie tylko

Kolorowe pisanki, koszyczki i palmy wielkanocne. Jarmark Wie...

Polska Wielkanoc pełna tradycji

Wielkanoc to święto obfitujące w liczne obrzędy i zwyczaje, które pomimo upływu lat wciąż są żywe w polskiej kulturze. Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi podczas Jarmarku Wielkanocnego przybliżył Warszawiakom tradycje dawnego świętowania.

Polskie obyczaje wielkanocne, takie jak święcenie palm w Niedzielę Palmową, zdobienie jajek, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, czy uroczyste śniadanie w Niedzielę Wielkanocną, są ważnym elementem naszej kultury i dziedzictwa. Jarmark był wyjątkową okazją do przypomnienia sobie o celebrowaniu tych tradycji, zarówno dla starszych, jak i młodszych pokoleń.

Dlaczego warto odwiedzić Jarmark Wielkanocny?

  • Rękodzieło i sztuka ludowa. Wśród wystawców znajdowali się twórcy ludowi, którzy każdego dnia oddają się tradycyjnym technikom rękodzielniczym. Odwiedzający mieli możliwość zakupu oryginalnych, ręcznie wykonanych dekoracji świątecznych, koszy, pisanek i innych wyrobów rzemieślniczych od ludzi z pasją.
  • Warsztaty rękodzielnicze. W ramach Jarmarku odbyły się także warsztaty z rękodzieła. Uczestnicy mogli nauczyć się, jak zaaranżować świąteczny stół, ozdobić opolskie kroszonki, stworzyć własną palmę oraz wziąć udział w warsztatach plecionkarskich.
  • Przysmaki regionalne. Na jarmarku nie mogło zabraknąć kół gospodyń wiejskich, które specjalnie na tę okazję przygotowały tradycyjne, regionalne przysmaki. Lokalni sprzedawcy oferowali własnej roboty wędliny, sery, miody, octy owocowe, a także słodkie wypieki. Można tu było kupić wszystko, co niezbędne do wielkanocnego koszyczka.
  • Muzyka na żywo. Atmosferę podczas wielkanocnego targu zapewnił Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie, który przygrywał tradycyjne pieśni, prezentując bogactwo polskiej muzyki ludowej.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto