Piłkarki ręczne AWS Energa Szczypiorno Kalisz wygrywają w Łańcucie i wciąż są w walce o utrzymanie. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Andrzej Kurzyński
Galiczanka Lwów - AWS Energa Szczypiorno Kalisz
Galiczanka Lwów - AWS Energa Szczypiorno Kalisz Vasyl Turchyn
To był mecz o wszystko dla obu drużyn. Różnica trzech punktów w tabeli na korzyść drużyny AWS Energa Szczypiorno Kalisz nie dawała gwarancji na utrzymanie w lidze. Wiadomo było, że ta drużyna, która wygra w Łańcucie będzie dalej walczyć o utrzymanie w ORLEN Superlidze Kobiet.

Z tą świadomością obie drużyny przystąpiły do tego arcyważnego spotkania. Zapewne poczucie wielkiej odpowiedzialności spowodowało, że nie był to mecz na najwyższym poziomie, a wręcz przeciwnie, w spotkaniu dominowały nerwowe, rwane akcję, duża nieskuteczność i chaos boiskowy.

Przez pierwsze kilkanaście minut żadnej drużynie nie udawało się uzyskać przewagi boiskowej. Pierwsze dwadzieścia minut to bramka za bramkę i praktycznie cały czas remis. Dopiero w 16 minucie kaliszanki uzyskały dwubramkową przewagę (5:7), ale za chwilę wszystko wróciło do normy. A normą było seryjne marnowanie szans na zdobycie bramek przez obie drużyny.

Trener Peter Krautmeyer próbował nawet gry siedmioma zawodniczkami w polu, ale i ten manewr nie przyniósł drużynie z Kalisza oczekiwanego sukcesu. Na przerwę obie drużyny schodziły przy jednobramkowej (11:12) przewadze kaliszanek uzyskanej dzięki przechwytowi piłki przez B. Konatar.

Po przerwie obraz gry nie uległ większej zmianie. Bramka za bramkę, błąd za błędem z obu stron i wynik cały czas oscylujący wokół remisu (w 42 min. 15:15). Zmiana nastąpiła dopiero około 50 minuty, gdy opadające z sił zawodniczki Galiczanki nie mogły powstrzymać udanych kontr ze strony kaliszanek. Trudno jest wygrać mecz, gdy ma się do dyspozycji zaledwie 7 zawodniczek w polu. A tak wyglądała sytuacja Galiczanki. Mimo ogromnej ambicji, niesamowitej woli walki, zawodniczki ze Lwowa nie były w stanie skutecznie odpowiadać na ataki przeciwniczek, a gdy do tego doszła nerwowość, spowodowana upływającym czasem, wiadomo było, że tego meczu Galiczanka nie będzie w stanie wygrać.

Zdziesiątkowana kontuzjami, w okrojonym osobowo składzie, Galiczanka musiała, mimo ambitnej postawy, uznać wyższość zawodniczek Energii Szczypiorno Kalisz. Ta porażka praktycznie przesądziła o zajęciu ostatniego miejsca w grupie spadkowej przez waleczne zawodniczki Galiczanki. Końcowy wynik 23: 25 sugeruje, że można było jeszcze walczyć o chociażby remis, ale nie starczyło sił i czasu. Ten mecz chyba przesądził ostatecznie o ostatnim miejscu Galiczanki w ORLEN Superlidze Kobiet.

Najlepszą zawodniczką Galiczanki uznano Svitlanę Havrysh, a MVP meczu zawodniczkę Kalisza Sylwię Lisewską.

- Mecz bardzo nerwowy. Ale wiedziałyśmy jaka jest ranga tego spotkania i bardzo, bardzo się cieszę, że wywozimy z Łańcuta trzy punkty, bardzo cenne trzy punkty, ponieważ tym sposobem zagwarantowałyśmy sobie baraże. Nie będziemy jednak zwalniać tempa, nie będziemy teraz na nikogo innego patrzeć. Naszym celem są kolejne dwa zwycięstwa i mogę zagwarantować, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby zdobyć te sześć cennych punktów - deklaruje Katarzyna Wilczek, obrotowa kaliskiego zespołu.

Najbliższe spotkanie kaliskie piłkarki ręczne rozegrają już 30 kwietnia. Tego dnia podejmować będą Start Elbląg. Początek meczu o godzinie 18.00.

Galiczanka Lwów - AWS Energa Szczypiorno Kalisz 23:25 (11:12)

Galiczanka: M. Poliak – Diachenko 4, Holinska, Tkach 3, Dutko 1, Petriv 2, Kozak, Shukal 3, Havrysh 9, Dmytryshyn 1.

AWS Energa Szczypiorno: Kukharchyk, Prudzienica – Pilitowska 1, Zamyshliak 3, Konatar 1, Lisewska 8, Stanisławczyk 2, Miłek 1, Gliwińska, Wilczek 2, Kucharska 1, Kaczamrek 1, Borysłąwska 5.

Kibice piłki ręcznej podczas meczu Energa MKS Kalisz - ARGED...