Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Opola patronem Marszu Równości. Do tej pory odmawiał, ale zmienił zdanie. Dlaczego wsparł społeczność LGBT?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
25 września ulicami miasta przejdzie III Marsz Równości organizowany przez Tęczowe Opole. Dziś swoim patronatem objął go prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Tęczowe Opole - zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji Marszu Równości- występowało do prezydenta Opola o patronat nad nim.

- Specyfiką takich marszy jest fakt, że często mają one zabarwienie polityczne. Tymczasem Arkadiusz Wiśniewski jest prezydentem bezpartyjnym, który wystartował pod szyldem własnego komitetu. Dlatego jeśli wydarzenie się odbędzie, to bez osobistego udziału oraz patronatu prezydenta Opola – tłumaczyła ówczesna rzeczniczka prezydenta Katarzyna Oborska-Marciniak.

Zapewniała także wtedy, że prezydent Wiśniewski nie ma nic przeciwko Marszowi Równości oraz społeczności LGBT, a ludzie chcący przejść przez miasto pod tęczową flagą otrzymają na to zgodę.

Tak też się stało - pierwszy marsz przeszedł ulicami Opola w lipcu 2018 roku, drugi w czerwcu 2019 roku. W 2020 roku - z powodu epidemii COVID-19 - marsz się nie odbył.

Prezydent Opola zmienia zdanie i wsparł społeczność LGBT

W tym roku prezydent Arkadiusz Wiśniewski zmienił zdanie. Na Facebooku ogłosił, że obejmuje patronatem Marsz Równości w Opolu, który jest zaplanowany na 25 września.

Do tej pory tego nie robiłem, skąd zatem ta zmiana? Powodów jest co najmniej kilka, ale najważniejszy to ten, że z coraz większym oburzeniem obserwuję, jak instrumentalnie wykorzystuje się Mniejszości do doraźnej walki politycznej. Jak krzywdzi się ludzi tylko po to, by zyskać poklask i wzbudzić negatywne emocje. Najbardziej przerażające jest to, że robią to ludzie władzy. Ci, którzy powinni służyć obywatelom, tymczasem zdobyte zaufanie społeczne wykorzystują by część z nich niszczyć i szkalować - napisał na Facebooku Arkadiusz Wiśniewski

.

Prezydent podkreśla także, że Państwo powinno mocno wspierać rodziny i pomagać rodzicom w wychowaniu dzieci, co stara się robić także samorząd Opola.

Nie oznacza to jednak zgody na deprecjonowanie innych form współżycia między ludźmi, jeśli podstawą do nich jest wzajemna miłość. Nie oznacza to również akceptacji wyłączania z naszego samorządu osób o innych orientacjach psychoseksualnych. Stąd moja decyzja - podkreślił Wiśniewski.

Arkadiusz Wiśniewski zaznacza, że chce też swoim działaniem wyrazić solidarność wobec słabszych i krzywdzonych, o co także prosi mieszkańców Opola.

- Bardzo się cieszymy, że prezydent Wiśniewski objął marsz patronatem i nas wsparł. Jeśli będzie chciał w nim uczestniczyć, serdecznie zapraszamy - mówi Maciej Kruszka z Tęczowego Opola. - W swoim wpisie prezydent wyraża jasny sprzeciw wobec nietolerancji i dyskryminacji. Jest w tym dość konsekwentny, bo w ostatnich miesiącach wsparł Strajk Kobiet czy zabrał głos w dniu walki z homofobią - podkreśla.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski na pytanie czy 25 września weźmie udział w Marszu Równości odpowiedział, że tego dnia będzie poza Opolem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto