Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna z Wągrowca apeluje: nie wypalaj traw!

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Dariusz Gdesz - zdjęcie ilustracyjne
Minione lata pokazały, że w okresie wiosennym strażacy często wzywani są do pożarów traw. Straż Pożarna przypomina, że wypalanie traw jest w naszym kraju surowo zabronione. Jakie kary czekają tych, którzy dopuszczą się tego procederu?

Za nami okres zimowy, kiedy to strażacy mieli pełne ręce roboty w związku z pożarami sadzy w kominach. Niestety, być może już niebawem będziemy mieli do czynienia z innym zagrożeniem. Rozpoczęła się wiosna, a minione lata pokazały, że w tym czasie straż pożarna regularnie wzywana jest do pożaru traw. Aby już teraz zapobiec tego typu interwencjom, strażacy przypominają, że jest to surowo zabronione.

- Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.
Ponadto pożary traw angażują  wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi - mówi ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu.

ZOBACZ TAKŻE

Jak przypomina strażak, wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach, torfowiskach, nieużytkach, w rowach i na pasach przydrożnych oraz w odległości mniejszej niż 100 m od nich jest zabronione.

- W stosunku do osób naruszających wyżej wymienione zasady mogą być stosowane sankcje karne określone w Kodeksie Wykroczeń i w Kodeksie Karnym. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej - wyjaśnia.

Kpt. Marek Piekutowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wyjaśnia natomiast, że wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

- Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt - czytamy w przygotowanej przez niego publikacji.

Powstały w trawie ogień zabija żyjące tam zwierzęta, m.in. jeże, kuny, zające, lisy, ryjówki, borsuki, nornice, badylarki, żaby, ropuchy i jaszczurki. Na śmierć w płomieniach narażone są także ptaki, które zakładają gniazda na ziemi lub na niskich krzewach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto