Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka ciągle szuka wolontariuszy na Opolszczyźnie. Czy potrzebujący doczekają się pomocy?

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wolontariusze Szlachetnej Paczki z Praszki i Rudnik
Wolontariusze Szlachetnej Paczki z Praszki i Rudnik Szlachetna Paczka Praszka-Rudniki
Ciągle trwa rekrutacja wolontariuszy do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. W samym województwie opolskim wciąż brakuje jeszcze 88 chętnych wolontariuszy. Jeśli nie znajdą się chętni do pomocy, potrzebujące rodziny mogą nie doczekać się paczek przed świętami.

- Szukamy na terenie naszego województwa wolontariuszy, szukamy rodzin potrzebujących pomocy, a później szukamy darczyńców, którzy tworzą takie paczki dla naszych rodzin. W tym roku 17-18 grudnia organizujemy Weekend Cudów - mówi Justyna Korzun, liderka Szlachetnej Paczki w regionie Opole-Południe. - Działamy i pomagamy z wolontariuszami Szlachetnej Paczki już od ponad 20 lat!

Obecnie trwa rekrutacja wolontariuszy do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. W całej Polsce potrzebnych jest jeszcze ponad 4,5 tysiąca osób, a w samym województwie opolskim wciąż brakuje jeszcze 88 chętnych wolontariuszy.

Aby zgłosić się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, wystarczy wejść na stronę internetową

www.szlachetnapaczka.pl

i wypełnić krótki formularz.

- Wolontariat w Szlachetnej Paczce to propozycja dla osób, które nie godzą się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących: seniorów, osób dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców - wylicza Anna Gaik ze Stowarzyszenia Wiosna, które jest organizatorem Szlachetnej Paczki. - Każdy nowy wolontariusz Szlachetnej Paczki to szansa na realną zmianę w życiu dla kolejnych trzech rodzin w potrzebie.

Szlachetna Paczka działa w całej Polsce.

Wolontariusze w swoich lokalnych społecznościach docierają do rodzin czekających na wsparcie. Poznają ich historie i najważniejsze potrzeby oraz pośredniczą w przekazywaniu paczek od darczyńców.

Do akcji Szlachetna Paczka dołącza w tym roku Olesno.

- W poprzednich edycjach Szlachetnej Paczki ze względu na brak lidera Olesno nie działało samodzielnie. W zeszłym roku Olesno było połączone z Gorzowem Śląskim, ja byłam wolontariuszką w Kluczborku. W tym roku jednak Olesno działa jako samodzielny rejon Szlachetnej Paczki - mówi Iwona Mirga, liderka rejonu Olesno.

Jakie wymagania musi spełnić kandydat na wolontariusza Szlachetnej Paczki?

Jak mówią doświadczeni wolontariusze, potrzebne są tylko trzy rzeczy: 1) uśmiech, który przełamuje pierwsze lody, 2) uszy, które potrafią słuchać trudnych historii, 3) serce pełne empatii.

Wolontariusz pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ odwiedza rodziny w potrzebie. Poznaje ich historie i to on właśnie określa, jaka pomoc będzie najlepszą formą wsparcia dla danej rodziny.

- Wolontariusz stara się zbadać jak najlepiej potrzeby rodziny. To jest ważne, żeby ta pomoc była mądra, a nie powierzchowna mówi Kasia, wieloletnia wolontariuszka Szlachetnej Paczki. - Najfajniejszy moment to grudniowy Weekend Cudów, kiedy jest wtedy mnóstwo pozytywnej energii, spotkania wolontariuszy z rodzinami, które zostały obdarowane. To jest magiczny czas!

Jest jednak coraz większy problem ze znalezieniem wolontariuszy

- W tamtym roku mieliśmy u nas 12 wolontariuszy, w tym mam dopiero 5 chętnych osób. Ludzie są coraz bardziej zabiegani, nie mają czasu. Ale warto znaleźć czas, żeby pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Bez wolontariuszy nie damy rady im pomóc! - mówi Olga Kaczmarek, liderka Szlachetnej Paczki w rejonie Praszka-Rudniki. - Ruszyły już także zgłoszenia potrzebujących pomocy rodzin. Można to zgłosić na stronie internetowej Szlachetnej paczki, a także przez szkoły czy przez instytucje takie, jak ośrodki opieki społecznej.

Nie tylko Stowarzyszenie Wiosna ma problem ze znalezieniem chętnych do pomocy i pracy. Taki sam problem mają niemal wszystkie organizacje pozarządowe.

W promowaniu idei wolontariatu ma pomóc Festiwal Impuls, który zostanie zorganizowany w Opolu w dniach 21-27 października.

- Promujemy wolontariat, który nie jest tylko poświęceniem, ale przede wszystkim poprawianiem świata, również dla siebie - mówi Maya Tomanik z Fundacji Geko, która jest współorganizatorem Festiwalu Impuls. - Organizujemy otwarte wolontariaty, w ramach których można spróbować działalności w różnych opolskich organizacjach. Wszystko po to, aby znaleźć taką formę wolontariatu, która nam najbardziej odpowiada.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto