Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Nysa po wojnie. Życie toczyło się na ulicach miasta o wiele wolnej

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Fontanna Trytona
Fontanna Trytona Janusz Michalik
W nazywanej śląskim Rzymem Nysie wykonano przed wojną mnóstwo zdjęć. Bogate dziedzictwo tego okresu można podziwiać m.in.: na fotografiach z NAC. Znacznie mniej jest natomiast obrazów z powojennej Nysy. Dzięki uprzejmości jednego z nyskich fotografów możemy zaprezentować Wam niezwykłą galerię autorstwa Janusza Michalika. Te zdjęcia to unikaty!

Przedwojenna Nysa była jednym z najpiękniejszych miast ówczesnego Śląska, nic dziwnego, że była nazywana śląskim Rzymem.

Tytuł ten otrzymała m.in. za sprawą wspaniałych budowli sakralnych, a także fontanny Trytona z 1701 roku, wzorowanej na rzymskiej Fontana del Tritone z Piazza Barberini autorstwa Berniniego. Jest z tego bardzo wiele fotografii.

Niestety II wojna światowa zmieniła wszystko.

Sporo zabudowań w Nysie ucierpiało podczas bombardowań i ostrzału artyleryjskiego, które miały miejsce od połowy marca 1945 roku. Natomiast szturm na Festung Neisse Sowieci rozpoczęli o poranku 23 marca 1945 roku.
Walki - choć intensywne - nie trwały długo. Żołnierze Armii Czerwonej zajęli miasto dzień po rozpoczęciu ataku, 24 marca 1945 roku.

Ścisłe centrum miasta nie zostało jednak naruszone w dużym stopniu. Najgorszy pogrom Nysy odbył się po jej zajęciu przez Rosjan.

Pijani sowieccy żołnierze doprowadzili do wypalenia całego zabytkowego śródmieścia, a zniszczeniu uległo 60 procent zabudowy miasta.

Mimo tego wszystkiego miasto odrodziło się niczym Feniks z popiołów.
Dzięki uprzejmości Marcina Berendy, który prowadzi na Faceboou profil „Nysa w obiektywie” możemy zaprezentować naszym czytelnikom powojenne zdjęcia Nysy kiedy do Nysy zaczęło wracać życie.

Autorem tych fotografii jest nie żyjący już Janusz Michalik, mieszkaniec Nysy. Jego prace w niezwykły sposób odnalazły drogę do domu.

-Pewnego dnia skontaktował się ze mną przyjaciel pana Janusza mieszkający w Bielsko-Białej. Był w posiadaniu tych zdjęć i chciał je pokazać mieszkańcom Nysy. Przez przypadek natrafiał na mój profil z fotografią i skontaktował się ze mną, prosząc abym udostępnił je mieszkańcom – opowiada Marcin Berenda.

Odzew był spory, bo nie dość, że ludzie „lajkowali” zdjęcia, ochoczo komentowali fotografie, to jeszcze pisali do Marcina Beredny wiadomości.

- Kilka osób rozpoznało swoich bliskich na tych zdjęciach – mówi fotograf.

Zobaczcie galerię unikatowych zdjęć powojennej Nysy na fotografiach Janusza Michalika. Wtedy życie toczyło się innym rytmem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wyglądała Nysa po wojnie. Życie toczyło się na ulicach miasta o wiele wolnej - Nysa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto