Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024 w Brzegu na burmistrza
Mamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na burmistrza w Brzegu podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak głosowali mieszkańcy? Przedstawiamy oficjalne wyniki PKW:
- JASKÓLSKA-PALUS Violetta Jadwiga - KW TOWARZYSTWA ROZWOJU ZIEMI BRZESKIEJ: 58,47% (6 454 głosów)
- WRĘBIAK Jerzy Piotr - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 41,53% (4 584 głosów)
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta i na burmistrza.
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na burmistrza
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na burmistrza w Brzegu podane przez Państwową Komisję Wyborczą:
- WRĘBIAK Jerzy Piotr - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 32,66% (4 003 głosów)
- JASKÓLSKA-PALUS Violetta Jadwiga - KW TOWARZYSTWA ROZWOJU ZIEMI BRZESKIEJ: 20,7% (2 537 głosów)
- CHRZANOWSKI Grzegorz Tomasz - KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI: 18,79% (2 303 głosów)
- WYSOCKI Waldemar Karol - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 14,78% (1 811 głosów)
- KUBIAK Tomasz - KKW TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE: 8,43% (1 033 głosów)
- GRABOWIECKI Krzysztof Józef - KWW KRZYSZTOFA GRABOWIECKIEGO: 4,65% (570 głosów)
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta z okręgów numer 1, 2, 3, 4 podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 1
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- WITKOWSKI Andrzej: pozycja 1 : 14,67% (382 głosów)
- BŁACHUT Barbara Zofia: pozycja 2 : 4,03% (105 głosów)
- STASIOROWSKA Anna Katarzyna: pozycja 3 : 1,65% (43 głosów)
- GABRUK Bogusława Helena: pozycja 4 : 1,5% (39 głosów)
- RACZKOWSKI Marcin Łukasz: pozycja 5 : 1,8% (47 głosów)
- HOWSA Józef Marek: pozycja 6 : 0,81% (21 głosów)
- ANDRUSZKO Jerzy Ryszard: pozycja 7 : 1,5% (39 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- SZPAJCHER Kamil Zdzisław: pozycja 1 : 4,45% (116 głosów)
- DANICKA Agnieszka Magdalena: pozycja 2 : 2,53% (66 głosów)
- BURY Sławomir Ireneusz: pozycja 3 : 0,88% (23 głosów)
- DROZD Natalia Paulina: pozycja 4 : 1,11% (29 głosów)
- BELKA Marek: pozycja 5 : 0,46% (12 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- WIKIEŁ Tomasz Radosław: pozycja 1 : 8,22% (214 głosów)
- WAJDA Małgorzata: pozycja 2 : 4,8% (125 głosów)
- PAWLIK Adam Jacek: pozycja 3 : 3,92% (102 głosów)
- GŁOWIK Aleksandra Urszula: pozycja 4 : 1,73% (45 głosów)
- DURAJ Magdalena Eugenia: pozycja 5 : 1,34% (35 głosów)
- KOWALSKI Łukasz Paweł: pozycja 6 : 0,61% (16 głosów)
- WOJTYCZA-FRONCKIEWICZ Iwona Edyta: pozycja 7 : 5,8% (151 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KRZYSZTOFA GRABOWIECKIEGO:
- DONIGIEWICZ Janusz Kajetan: pozycja 1 : 0,65% (17 głosów)
- MARCINKIEWICZ Karolina Agata: pozycja 2 : 0,61% (16 głosów)
- ZIELIŃSKI Tomasz Stanisław: pozycja 3 : 0,5% (13 głosów)
- TYMOSZENKO Sylwia Anna: pozycja 4 : 0,04% (1 głosów)
- SOKOŁOWSKA Mariola Monika: pozycja 5 : 1,08% (28 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI:
- GŁOWACKI Adam Grzegorz: pozycja 1 : 5,49% (143 głosów)
- CZERKAWSKI Paweł Stanisław: pozycja 2 : 1,19% (31 głosów)
- ADAMCZAK Hanna Ludmiła: pozycja 3 : 1% (26 głosów)
- PIOTROWSKA Marzena Małgorzata: pozycja 4 : 1,08% (28 głosów)
- ADAMCZYK Piotr Paweł: pozycja 5 : 0,54% (14 głosów)
KOMITET WYBORCZY TOWARZYSTWA ROZWOJU ZIEMI BRZESKIEJ:
- JASKÓLSKA-PALUS Violetta Jadwiga: pozycja 1 : 16,17% (421 głosów)
- ANTONOWICZ Ewelina Maria: pozycja 2 : 6,37% (166 głosów)
- DĄBROWSKA Marta Anna: pozycja 3 : 0,77% (20 głosów)
- STACHURA Marlena Krystyna: pozycja 4 : 0,23% (6 głosów)
- FIDKOWSKI Przemysław Grzegorz: pozycja 5 : 0,08% (2 głosów)
- NADACHOWSKI Tomasz Maciej: pozycja 6 : 0,31% (8 głosów)
- DOROCIAK Marcin Piotr: pozycja 7 : 2,07% (54 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 2
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- ŻEBROWSKI Janusz: pozycja 1 : 19,56% (532 głosów)
- BŁACHUT Tadeusz: pozycja 2 : 2,76% (75 głosów)
- STOCHNIJ Elżbieta Helena: pozycja 3 : 3,01% (82 głosów)
- LECHMAN Roman Zdzisław: pozycja 4 : 1,18% (32 głosów)
- STANKIEWICZ Henryka Bogumiła: pozycja 5 : 0,99% (27 głosów)
- BUDZOWSKA Dorota Małgorzata: pozycja 6 : 1,18% (32 głosów)
- MIECZKOWSKI Jerzy: pozycja 7 : 1,99% (54 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- PYZOWSKI Marek Józef: pozycja 1 : 13,38% (364 głosów)
- MEKETIUK Tomasz Andrzej: pozycja 2 : 1,1% (30 głosów)
- SINKOWSKI Maciej Czesław: pozycja 3 : 0,55% (15 głosów)
- FURTAK Paulina Marzena: pozycja 4 : 0,51% (14 głosów)
- RABENDA Michał: pozycja 5 : 1,29% (35 głosów)
- PAROL Sylwia Żaneta: pozycja 6 : 0,51% (14 głosów)
- KOPCZYŃSKA Alicja Iwona: pozycja 7 : 0,59% (16 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- GRABOWSKI Paweł Feliks: pozycja 1 : 14,23% (387 głosów)
- KORNILUK Joanna Iwona: pozycja 2 : 4,71% (128 głosów)
- KWAŚNY Robert: pozycja 3 : 4,41% (120 głosów)
- MRÓZ Renata Irena: pozycja 4 : 2,32% (63 głosów)
- SMOCZKIEWICZ Kamila Ewa: pozycja 5 : 5,62% (153 głosów)
- PRONOBIS Barbara Helena: pozycja 6 : 0,4% (11 głosów)
- MISZTAL Artur: pozycja 7 : 2,24% (61 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KRZYSZTOFA GRABOWIECKIEGO:
- WYCZAWSKI Bogdan Stanisław: pozycja 1 : 0,96% (26 głosów)
- PAWLAK Magdalena: pozycja 2 : 0,48% (13 głosów)
- WEJNEROWSKI Mieczysław Aleksander: pozycja 3 : 0,15% (4 głosów)
- DONIGIEWICZ Patryk Paweł: pozycja 4 : 0,7% (19 głosów)
- GUZEWICZ Danuta Katarzyna: pozycja 5 : 0,15% (4 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI:
- SURDYKA Grzegorz: pozycja 1 : 5,37% (146 głosów)
- ŁADYCZKO Aleksander Antoni: pozycja 2 : 0,66% (18 głosów)
- JACHNIEWICZ Karina Olimpia: pozycja 3 : 0,77% (21 głosów)
- MAŁKUS Jakub Marcin: pozycja 4 : 0,18% (5 głosów)
- ŁUŻYŃSKA Małgorzata Joanna: pozycja 5 : 0,51% (14 głosów)
- ŁOSIOWSKA Agnieszka Jolanta: pozycja 6 : 0,62% (17 głosów)
KOMITET WYBORCZY TOWARZYSTWA ROZWOJU ZIEMI BRZESKIEJ:
- MAJGIER Radosław Marek: pozycja 1 : 1,47% (40 głosów)
- MARDAS Łukasz Przemysław: pozycja 2 : 2,32% (63 głosów)
- DZIEDZIC Beata Agata: pozycja 3 : 1,54% (42 głosów)
- SZCZEPANIAK Bernarda Grażyna: pozycja 4 : 0,29% (8 głosów)
- DOBRZAŃSKA Malwina: pozycja 5 : 0,85% (23 głosów)
- FEDOROWICZ Arkadiusz: pozycja 6 : 0,44% (12 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 3
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- SOCHA Dariusz Wojciech: pozycja 1 : 11,16% (360 głosów)
- RÓŻAŃSKI Ryszard Tadeusz: pozycja 2 : 5,98% (193 głosów)
- GROCHOWSKA Katarzyna: pozycja 3 : 9,55% (308 głosów)
- KULINICZ Kornelia Patrycja: pozycja 4 : 1,8% (58 głosów)
- MARZEC Angelika Regina: pozycja 5 : 0,62% (20 głosów)
- TOBIASZ Ewa Teresa: pozycja 6 : 2,11% (68 głosów)
- SADOWIŃSKI Tadeusz: pozycja 7 : 2,14% (69 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- OLSZEWSKA Beata Maria: pozycja 1 : 4,49% (145 głosów)
- PASIERSKA Iwona Maria: pozycja 2 : 2,94% (95 głosów)
- DWORZYCKA Anna Urszula: pozycja 3 : 0,5% (16 głosów)
- BISIUK Ryszard: pozycja 4 : 0,99% (32 głosów)
- KUBIAK Kamil Krzysztof: pozycja 5 : 2,11% (68 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- KULCZYCKA Jadwiga Danuta: pozycja 1 : 15,56% (502 głosów)
- KOZIOŁ Ewa Aleksandra: pozycja 2 : 7,1% (229 głosów)
- LISOWSKI Bogusław Jerzy: pozycja 3 : 1,92% (62 głosów)
- KARPIŃSKA Stanisława: pozycja 4 : 0,59% (19 głosów)
- BUŁKOWSKA Elżbieta Jadwiga: pozycja 5 : 1,67% (54 głosów)
- WOJEWÓDKA Robert Marek: pozycja 6 : 2,42% (78 głosów)
- KULA Łukasz Mateusz: pozycja 7 : 1,83% (59 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KRZYSZTOFA GRABOWIECKIEGO:
- GRABOWIECKI Krzysztof Józef: pozycja 1 : 6,51% (210 głosów)
- SAŁĘGA Zygmunt: pozycja 2 : 0,74% (24 głosów)
- WOWRA Katarzyna Barbara: pozycja 3 : 0,06% (2 głosów)
- GAWLIK Bartosz Jacek: pozycja 4 : 0,77% (25 głosów)
- WALENTA Anna Katarzyna: pozycja 5 : 0,28% (9 głosów)
- WASYLIK Marlena Anna: pozycja 6 : 0,4% (13 głosów)
- MOSZUMAŃSKI Franciszek Antoni: pozycja 7 : 0,74% (24 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI:
- BUCZKIEWICZ Marcin Łukasz: pozycja 1 : 5,64% (182 głosów)
- SŁODKOWSKA Małgorzata: pozycja 2 : 1,8% (58 głosów)
- SOWIERSZENKO Natalia Beata: pozycja 3 : 0,43% (14 głosów)
- GOZDEK Maria: pozycja 4 : 0,37% (12 głosów)
- SIKORA Krystian Władysław: pozycja 5 : 0,84% (27 głosów)
KOMITET WYBORCZY TOWARZYSTWA ROZWOJU ZIEMI BRZESKIEJ:
- PRZYSIĘŻNA-PIZARSKA Magdalena Anita: pozycja 1 : 2,7% (87 głosów)
- KAŚKÓW Anna Violetta: pozycja 2 : 1,46% (47 głosów)
- BEMBNOWICZ Justyna Marlena: pozycja 3 : 0,46% (15 głosów)
- MICHALIK Szymon Adam: pozycja 4 : 0,31% (10 głosów)
- PINDERSKI Bartosz Daniel: pozycja 5 : 0,15% (5 głosów)
- DOMIŃSKI Krzysztof Janusz: pozycja 6 : 0,5% (16 głosów)
- TOKARCZYK Emilia Maria: pozycja 7 : 0,34% (11 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 4
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- WRĘBIAK Jerzy Piotr: pozycja 1 : 22,73% (802 głosów)
- KOZŁOWSKI Kazimierz Antoni: pozycja 2 : 4,05% (143 głosów)
- WIRGA Ryszard Adam: pozycja 3 : 1,39% (49 głosów)
- URBAŃSKA Joanna Małgorzata: pozycja 4 : 1,16% (41 głosów)
- JANKOWSKI Waldemar Alfred: pozycja 5 : 1,16% (41 głosów)
- BASTA Bożena Józefa: pozycja 6 : 0,54% (19 głosów)
- GRYCAN Kinga Maria: pozycja 7 : 0,71% (25 głosów)
- WOLAŃSKI Andrzej Michał: pozycja 8 : 1,45% (51 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- KUBIAK Tomasz: pozycja 1 : 10,15% (358 głosów)
- WANTUCH Paweł Piotr: pozycja 2 : 3,8% (134 głosów)
- KULBAKA Beata Irena: pozycja 3 : 2,69% (95 głosów)
- PODGAJNA Zuzanna Ewa: pozycja 4 : 0,48% (17 głosów)
- MARKIEWICZ Barbara Ewa: pozycja 5 : 0,82% (29 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- WYSOCKI Waldemar Karol: pozycja 1 : 15,28% (539 głosów)
- SZCZĘSNA Bożena Anna: pozycja 2 : 6,18% (218 głosów)
- KOWALIK-KOCISZEWSKA Dorota Anna: pozycja 3 : 1,13% (40 głosów)
- KRZYSTYNIAK Dariusz Wacław: pozycja 4 : 0,34% (12 głosów)
- TRZĘSOWSKA Jadwiga: pozycja 5 : 1,05% (37 głosów)
- SOBOCIŃSKA Ewa Jolanta: pozycja 6 : 0,62% (22 głosów)
- SALAK Jerzy: pozycja 7 : 3,51% (124 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KRZYSZTOFA GRABOWIECKIEGO:
- NIEDŹWIEDŹ Mieczysław: pozycja 1 : 1,56% (55 głosów)
- NOWOSIELSKI Tadeusz Władysław: pozycja 2 : 0,4% (14 głosów)
- WITKOWSKA Walentyna: pozycja 3 : 0,28% (10 głosów)
- STĘPNIAK Jakub Krzysztof: pozycja 4 : 0,06% (2 głosów)
- DŁUCHA Wioletta Maria: pozycja 5 : 0,28% (10 głosów)
- CHODNICKA Agnieszka Natalia: pozycja 6 : 0,17% (6 głosów)
- MARCINKIEWICZ Tomasz Lesław: pozycja 7 : 0,48% (17 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI:
- CHRZANOWSKI Grzegorz Tomasz: pozycja 1 : 9,72% (343 głosów)
- BORKOWSKA Patrycja: pozycja 2 : 1,36% (48 głosów)
- ADAMCZYK Marta Aleksandra: pozycja 3 : 0,23% (8 głosów)
- ŁUŻYŃSKI Waldemar Piotr: pozycja 4 : 0,28% (10 głosów)
- GWOZDECKI Krzysztof: pozycja 5 : 0,45% (16 głosów)
- SZEREMET Bożena Antonina: pozycja 6 : 0,06% (2 głosów)
- DOMAŃSKI Dominik January: pozycja 7 : 0,09% (3 głosów)
KOMITET WYBORCZY TOWARZYSTWA ROZWOJU ZIEMI BRZESKIEJ:
- SACHAJ Roman Andrzej: pozycja 1 : 2,07% (73 głosów)
- PIKUŁA Magdalena: pozycja 2 : 0,79% (28 głosów)
- DĄBROWSKI Michał Wojciech: pozycja 3 : 0,28% (10 głosów)
- MAJGIER Karina Weronika: pozycja 4 : 0,09% (3 głosów)
- HELIK Małgorzata Anna: pozycja 5 : 0,57% (20 głosów)
- KOŃCZYŁO Bernadeta Antonina: pozycja 6 : 1,05% (37 głosów)
- MILIAN Sebastian Przemysław: pozycja 7 : 0,48% (17 głosów)
Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.
Może Cię zainteresować
2 tura wyborów samorządowych - na czym polega?
2 tura wyborów samorządowych przeprowadzana jest jedynie w przypadku prezydenta, wójta i burmistrza. Ma to miejsce, kiedy podczas pierwszej tury nie wyłoniono zwycięzcy, czyli żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów. W drugiej turze biorą udział dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki i odbywa się ona 14 dni po pierwszym głosowaniu.
Może być również tak, że więcej niż dwóch kandydatów otrzymało ilość głosów, która uprawnia do udziału w drugiej turze. Wtedy o przejściu dalej decyduje większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów.
Drugą turę wygrywa kandydat, który uzyska lepszy rezultat w głosowaniu. Jeśli jednak dojdzie do remisu, to decydujące okaże się to, który z nich w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał większą ilość głosów niż drugi kandydat.
Może Cię zainteresować
Prezydent, wójt i burmistrz – jakie mają zadania?
Prezydent, wójt oraz burmistrz są jednoosobowym organem wykonawczym gminy i jednym z ich głównych zadań jest opracowywanie projektów uchwał rady gminy. Oprócz tego jest to także:
- opracowywanie programów rozwoju,
- określanie sposobu wykonywania uchwał,
- gospodarowanie mieniem komunalnym,
- wykonywanie budżetu.
Warto zaznaczyć, że wójt, burmistrz i prezydent pełnią funkcję reprezentatywną i są odpowiedzialni za kierowanie bieżącymi sprawami gminy.
Może Cię zainteresować
Kadencja wójta, burmistrza i prezydenta – ile trwa?
Kadencja burmistrza, wójta oraz prezydenta trwa 5 lat. Warto również zaznaczyć, że od 2018 roku wprowadzono zasadę dwukadencyjności, która polega na tym, że prezydent, burmistrz i wójt mogą tylko raz ubiegać się o reelekcję. Przepisy te dotyczą kadencji, które rozpoczęły się w 2018 roku, czyli kadencja w latach 2018-2023 to pierwsza, którą je obowiązują.
Może Cię zainteresować
Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?