103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. W Opolu otwarto wystawę poświęconą temu zwycięskiemu zrywowi

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Otwarcie wystawy na rocznicę powstania wielkopolskiego w OUW.
Otwarcie wystawy na rocznicę powstania wielkopolskiego w OUW. Krzysztof Ogiolda
Udostępnij:
Na kilkunastu planszach w holu Urzędu Wojewódzkiego ustawiono tablice pokazujące działania zbrojne i dyplomatyczne związane z powstaniem wielkopolskim.

- Wielkopolanie, Wielkopolska i to powstanie zwyczajnie na taką wystawę zasługują – podkreśla wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. – Było to jedno z niewielu zwycięskich polskich powstań. Wojewoda wielkopolski zaapelował, byśmy we wszystkich regionach o tym powstaniu pamiętali. Otwieramy ją dzisiaj, ale z myślą o 27 grudnia, czyli o dniu wybuchu powstania wielkopolskiego. Sejm RP ustanowił 27 grudnia Dniem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wojewoda przysłał nam wraz z informacjami o tym powstaniu replikę bojowej chorągwi. Dzisiaj ją z dumą pokazujemy, a wkrótce będzie mogła zawisnąć obok flagi biało-czerwonej przed Urzędem Wojewódzkim. Bardzo mi zależy, aby informacja o tym zwycięskim powstaniu dotarła zwłaszcza do szkolnej młodzieży.

Renata Wojciechowska, p.o. naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu podkreśla, że ekspozycja „Powstanie wielkopolskie 1918 – 1919” jest dziełem IPN-u i promuje w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Będzie to dzień wpisany w kalendarz świąt, ważny, bo istotny dla historii Polski, choć nie jest to dzień wolny od pracy.

- Wystawa pokazuje przyczyny, przebieg i skutki powstania wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem roli Romana Dmowskiego i polskiej dyplomacji w odzyskaniu niepodległości i wytyczeniu granicy po I wojnie światowej - informuje Renata Wojciechowska.

Dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego podkreślił, przemawiając podczas otwarcia, wspólnotę interesów Śląska i Wielkopolski. Mówił o udziale Wielkopolan w powstaniach śląskich i o tym, że Wojciech Korfanty był jednym z architektów powstania wielkopolskiego i ważną postacią Sejmu Dzielnicowego, który otworzył drogę do naszych powstań.

– Były to wystąpienia po to, aby nasz polski dom był w granicach Rzeczypospolitej - podkreślił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: 103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. W Opolu otwarto wystawę poświęconą temu zwycięskiemu zrywowi - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie