Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1600 pielgrzymów dotarło do Częstochowy. 46. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę zakończona

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Niektórzy pielgrzymi wyruszyli na szlak już w niedzielę, maszerowali przez cały tydzień. Mimo ogromnego zmęczenia, widać na ich twarzach widać radość, a czasem łzy wzruszenia. Galeria zawiera zdjęcia z ostatniego dnia pielgrzymki.
Niektórzy pielgrzymi wyruszyli na szlak już w niedzielę, maszerowali przez cały tydzień. Mimo ogromnego zmęczenia, widać na ich twarzach widać radość, a czasem łzy wzruszenia. Galeria zawiera zdjęcia z ostatniego dnia pielgrzymki. Marcin Żukowski
W sobotę (20.08) o godz. 10.00 ostatni pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. Ich wspólne pielgrzymowanie zakończyła Msza święta odprawiona na błoniach. Biskup ordynariusz Andrzej Czaja podziękował za trud i mocne świadectwo wiary dla innych. Przypomniał również o roli Kościoła jako wspólnoty ludzi. W przyszłym roku pielgrzymka będzie miała nowego przewodnika.

- To był piękny i błogosławiony czas i oby zrodził jak najpiękniejsze owoce w waszych serach, waszych rodzinach, w całym naszym Kościele. O to chcemy tu szczególnie prosić. Ale towarzyszyć tej prośbie, temu wołaniu o dobre owoce, będzie wdzięczność i ufność. Nieśliśmy ją do naszej Matki razem we wspólnocie pielgrzymiej w rok złotego jubileuszu Kościoła opolskiego. Teraz możemy już powiedzieć „wnieśliśmy” – mówił w słowach powitania bp Andrzej Czaja. - Przynieśliśmy tę naszą jubileuszową wdzięczność i ufność do Matki Bożej i do Pana Boga naszego, ale i do Kościoła. I chcemy ją złożyć tu na ołtarzu. Ta wdzięczność była okupiona dużym trudem pielgrzymiego wysiłku, za co ja jestem wam ogromnie wdzięczny. Bardzo dziękuję.

Ordynariusz opolski, który również pieszo szedł na Jasną Górę, wskazał, że poniesione trudy pielgrzymowania są potrzebne, także w tym pielgrzymowaniu przez życie.

- Im bardziej niemiłosierna pogoda, tym bardziej łaska w Panu – mówił biskup. – I to jest też dobry wniosek na życie - im trudniej, tym więcej łaski.

Kapłan odniósł się również do wartości wspólnoty Kościoła i tkwiącej w niej mocy. Bardzo ważnym i pomocnym było pokonywanie trudności w grupie.

- Gdybyśmy się w dwójkę, trójkę wybrali to może po trzech godzinach dalibyśmy sobie spokój. Poszlibyśmy, gdy będzie chłodniej. Ale wspólnota taką ma siłę. I za to doświadczenie też chcemy dziękować - podkreślał.

Także w homilii biskup Andrzej Czaja nawiązał do wagi Kościoła, jako wspólnoty mającej określony autorytet. Zaznaczał, że wiara w „jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół” nie może pozostać w sferze deklaracji, ale za tym musi iść czyn. Jak podkreślił biskup, Kościół naucza w imię Boga i z Jego autorytetem, a ufność względem Kościoła jest ważna szczególnie obecnie, gdy w świecie jest tyle zakłamania.

– Jeżeli wierzymy Bogu to wierzmy też Kościołowi – mówił.

Mimo, że po dwuletniej przerwie w tradycyjnym pielgrzymowaniu widać spadek liczby uczestników pieszej pielgrzymki diecezji opolskiej (w 2019 było ok. 2500 osób), bp Andrzej Czaja jest dobrej myśli. Ordynariusz wierzy, że frekwencja pielgrzymów będzie rosła, a zwiastunem tego może być zaangażowanie w pielgrzymkę ludzi młodych.

– Na pewno nie było ich mniej niż w poprzednich latach – zapewniał ksiądz biskup.

Co ważne, młodzi pielgrzymi nie tylko przeszli drogę do Częstochowy, ale uczestniczyli w pielgrzymce sposób bardzo świadomy i nieśli ze sobą konkretne intencje.

- Szło nam się dobrze. Z Bożą pomocą zawsze wszystko się udaje – mówili Szymon i Ania z grupy kluczborskiej. – My jako młode małżeństwo modliliśmy się o potomstwo. Żeby Pan Bóg obdarzył nas hojnie. Zdrowie mamy, pieniędzy nam nie brakuje. Czego nam więcej potrzeba?

W czasie uroczystego zakończenia została zapowiedziana zmiana przewodnika całej pielgrzymki. Dotychczas przez ponad 30 lat rolę tę pełnił ks. Marcin Ogiolda. Przyszłoroczne wydarzenie poprowadzi ks. Daniel Leśniak, od kilku tygodni proboszcz parafii N.N.M.P. w Głubczycach i dotychczasowy kierownik strumienia nyskiego.

Pielgrzymka była elementem obchodów 50-lecia istnienia diecezji opolskiej. Wśród 1,6 tysiąca uczestników było 35 księży, 14 sióstr zakonnych, 14 kleryków i 13 pielgrzymów z zagranicy.

Zobacz również:
>>W czwartym dniu 46. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę wszystkie grupy spotkały się na trasie. Uroczystość św. Jacka
>>Pielgrzymi z diecezji opolskiej spotkali się na Górze Świętej Anny. To kolejny etap 46. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę
>>W tej grupie jest najwięcej ludzi młodych - tak mówi się o strumieniu głubczyckim
>>Pielgrzymi z Nysy wyruszyli do Częstochowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1600 pielgrzymów dotarło do Częstochowy. 46. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę zakończona - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto