Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

21 tysięcy zgłoszeń na krajową mapę zagrożeń na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tylko w pierwszej połowie 2018 roku, poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, opolska policja otrzymała ponad 7 000 zgłoszeń. Blisko 60 procent z nich, mundurowi potwierdzili i rozpoczęli ich eliminowanie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na trwałe wpisała się jako kolejny sposób kontaktu z policją. Jest to również dobre narzędzie, dzięki któremu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy.

Nie wszyscy jednak wiedzą, co dzieje się po naniesieniu odpowiedniej ikonki na naszej aplikacji - mówi sierżant sztabowy Dariusz Świątczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Zgłoszenia te trafiają bezpośrednio do właściwych miejscowo jednostek policji. Tam - na ich podstawie - funkcjonariusze zajmujący się organizacją służby, tworzą odpowiednie zadania.

- Ich realizacją zajmują się natomiast policjanci z wydziałów patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego oraz dzielnicowi - dodaje Świątczak. - Gdy zachodzi taka potrzeba, angażują się również służby kryminalne. Ważna jest właśnie rola dzielnicowych. To oni - nawet po eliminacji wskazanego zagrożenia - monitorują poziom bezpieczeństwa w swoim rejonie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już od 2 lat

- Przez ten czas, od mieszkańców Opolszczyzny, otrzymaliśmy ponad 21 000 zgłoszeń - mówi Dariusz Świątczak.

Tylko w pierwszej połowie 2018 roku, poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, opolska policja otrzymała ponad 7 tysięcy zgłoszeń. Blisko 60 procent z nich mundurowi potwierdzili i rozpoczęli ich eliminację.

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości, picia alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowego parkowania.

Jeżeli chodzi o Opolszczyznę, to nasza aplikacja najbardziej popularna jest w Opolu, powiecie nyskim oraz kędzierzyńsko-kozielskim.

Wejście na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się między innymi na stronie www.opolska.policja.gov.pl. Po wpisaniu tego adresu od razu wyświetli się jej baner.

Po kliknięciu w niego otwiera się informacja o tym, czym jest krajowa mapa zagrożeń i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach.

Program ma zapisanych ponad 20 kategorii, które możemy zaznaczyć na mapie. Aby usprawnić komunikację, autorzy programu przygotowali specjalne ikony, które umożliwiają szybki i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację.

- Ważne! Mapa nie zastępuje telefonów alarmowych. W pilnych sprawach wymagających interwencji wciąż dzwonimy na numery 997 i 112 - zaznacza Dariusz Świątczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 21 tysięcy zgłoszeń na krajową mapę zagrożeń na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto