Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

22 lutego premiera w „lalkach”: Alicja jest odważna i ciekawa świata

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Opolski Teatr Lalki i Aktora sięgnął do tekstu klasycznego „Alicji w Krainie Czarów”. - Spektakl jest dla dzieci, ale rozmawiamy z nimi w taki sposób, żeby one miały o czym rozmawiać z dorosłymi – mówi reżyser, Konrad Dworakowski.

Alicja w Krainie Czarów fascynuje młodych czytelników od 1865 roku. Jej autor, Charles Lutdwige Dodgson, wykładowca matematyki w Oxfordzie i duchowny anglikański, twórczość dla dzieci sygnował pseudonimem Lewis Carroll.

- To jest moja ulubiona bajka z dzieciństwa. Oglądałam różne ekranizacje i inscenizacje. I to było trudne zadanie, by ją trochę odwrócić. Alicja, jaką gram, nie jest siedmiolatką – mówi Anna Wieczorek, odtwórczyni tytułowej roli. - Jest w okresie dorastania. Razem z nią szukamy odpowiedzi na pytania o to, kim jest w świecie, który jest coraz bardziej dziwny. Alicja jest pogubiona. Poszukując tożsamości, zaczyna się orientować, że cały świat ma problem z tym, by się zdefiniować.

- Pojmuję teatr bardzo szeroko – podkreśla Konrad Dworakowski. - Zapraszamy dzieci, ale chętnie widziałbym w teatrze i dorosłych. Mamy nadzieję, że po spektaklu dorośli powiedzą, co rozumieją z tych sytuacji i metafor, które odczytają. Że to będzie pretekst do rozmowy dla wszystkich pokoleń o sprawach fundamentalnych.

Reżyser przypomina, że w tekście literackim autor połączył dość luźne sekwencje.
- Przy każdej scenie rozmawiamy więc o czymś innym. Cały czas interesuje nas dzieciństwo oraz to, jak dziecko postrzega świat, który je otacza. Kraina Czarów nie jest czysto surrealistyczna. To jest świat, który obserwujemy i on wydaje się nam dziwny, niezrozumiały, jak ze snu. Alicja Carrolla jest postacią bezwolną. Nasza Alicja jest odważna i ciekawa świata.

Ważną rolę w opolskim spektaklu odgrywa muzyka. - Charakterystyką teatru Konrada Dworakowskiego jest wielość scen plastycznych, które są ubrane w muzykę, więc ścieżka dźwiękowa jest dość bogata - zauważa Piotr Klimek, autor muzyki do spektaklu. – Estetyka, którą sobie założyliśmy, jest balansowaniem między końcem XIX wieku w muzyce i współczesnością, która odbywa się wśród dźwięków syntezatorowych. Zderzenie tych światów możliwe jest jedynie w konwencji snu i zaskoczenia. Mamy w spektaklu także kilka piosenek z fantastycznymi tekstami Joanny Kulmowej. Napisała je specjalnie dla Konrada, na potrzeby tej adaptacji. Pisanie do nich muzyki było wyzwaniem, zaszczytem i fajną przygodą równocześnie.

Przedstawienie współtworzą: Andrzej Dworakowski ( scenografia), Piotr Klimek ( muzyka)
Wojciech Świątkiewicz (projekcje) oraz – na scenie - Karolina Gorzkowska, Aleksandra Mikołajczyk, Dorota Nowak, Anna Wieczorek, Jan Chraboł, Jakub Kowalczyk i Jakub Mieszała.

Premiera 22 lutego o 17.00. Wiek odbiorców od 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 22 lutego premiera w „lalkach”: Alicja jest odważna i ciekawa świata - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto