Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 lat temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia

(jj)
Stefan Wyszyński zmarł w czwartek 28 maja 1981 r., w dniu, w którym Kościół katolicki obchodził uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. 6 dni wcześniej po raz ostatni wystąpił publicznie, otwierając obrady Rady Głównej ...

Stefan Wyszyński zmarł w czwartek 28 maja 1981 r., w dniu, w którym Kościół katolicki obchodził uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. 6 dni wcześniej po raz ostatni wystąpił publicznie, otwierając obrady Rady Głównej Episkopatu Polski. Został pochowany 31 maja 1981 r. w krypcie arcybiskupów katedry św. Jana w Warszawie. Jego pogrzeb, nazywany także królewskim, zgromadził w stolicy tysiące ludzi, zarówno wierzących jak i niewierzących. Od swojej śmierci nazywany jest Prymasem Tysiąclecia, a także Ojcem Narodu.

Urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku, a po 4 latach studiów przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. W. Owczarka. W okresie Powstania Warszawskiego pełnił funkcję kapelana grupy Kampinos AK działającej w Laskach, oraz kapelana szpitala powstańczego pod pseudonimem Radwan III. W 1946 r. papież Pius XII mianował go biskupem lubelskim. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski. W swoim herbie biskupim umieścił słowa Soli Deo - Jedynemu Bogu. W 1953 r. papież Pius XII mianował go kardynałem - członkiem kolegium kardynalskiego.

We wczesnych latach 50., w okresie napięć między państwem a Kościołem, władze komunistyczne osadzały kard. Wyszyńskiego w kolejno aresztach: w Rychwałdzie Królewskim, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy. W ostatnim miejscu swego odosobnienia 16 maja 1956 r. napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. 26 października 1956 r. został zwolniony z odosobnienia. W latach 1957-1966 przeprowadził obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Brał udział w pracach Soboru Watykańskiego II. W latach 80., w dobie polskiego sierpnia, w trosce o pokój i dobro narodu, ustawicznie wzywał do rozwagi i odpowiedzialności. W latach 1980-1981 pośredniczył w rozmowach między władzami PRL a Solidarnością.

Po śmierci kardynała Wyszyńskiego, z inicjatywy papieża Jana Pawła II, w 1986 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Jan Paweł II w swoim Testamencie tak wspomina prymasa. "Kiedy w dniu 16 października 1978 r. konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: >Zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie<. Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa. >Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję< - zwykł był powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa swego poprzednika kard. Augusta Hlonda".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto