Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Opolu. Gdzie powstaną?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
W Opolu ma powstać 25 stacji ładowania samochodów elektrycznych
W Opolu ma powstać 25 stacji ładowania samochodów elektrycznych Piotr Guzik
Nowe stacje zaplanowano przy szeregu miejskich instytucji i obiektów, w różnych punktach centrum Opola oraz przy stacjach kolejowych. Realizacja ma być jednak rozłożona na kilka lat.

Większość z 25 stacji ładowania będzie posiadać dwa punkty ładowania. Pięć stacji będzie miało cztery takie punkty. Łącznie ma to dać 60 punktów ładowania. To minimalna liczba, jaka powinna powstać w Opolu. Wynika to z zapisów ustawy o elektromobilności. Liczbę tę ustalono na bazie liczby mieszkańców miasta, liczby zarejestrowanych pojazdów oraz współczynnika tego, ile pojazdów przypada na tysiąc mieszkańców.

Stacje umożliwiających ładowanie czterech pojazdów na raz mają powstać na parkingach przy cmentarzu na Półwsi oraz na Wyspie Bolko, a także w rejonie Centrum Usług Publicznych (powstającego na terenie przy skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Plebiscytowej) oraz w okolicy nowego stadionu miejskiego, który ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Północnej i Technologicznej (dwie sztuki).

Stacje, przy których będzie można ładować dwa pojazdy, przewidziano m.in. przy Stegu Arenie, przy Muzeum Wsi Opolskiej, przy obecnym stadionie przy ul. Oleskiej, przy pływalniach Akwarium i Wodna Nuta, na osiedlach Chabrów i Dambonia, przy kościele w Czarnowąsach, a także przy stacjach kolejowych Opole Zachodnie i Opole Grotowice. Do tego dochodzą lokalizacje w centrum Opola, m.in. przy ul. Kośnego (w pobliżu Galerii Sztuki Współczesnej), Krawieckiej, Piastowskiej oraz Żwirki i Wigury.

Miasto konsultowało kwestię wykonania urządzeń z komercyjnymi operatorami, jednak ci wskazali, że nie planują tworzenia ich w lokalizacjach wytypowanych przez ratusz. Projekt skonsultowano też z firmą Tauron. Ta zgłosiła uwagi, sugerując zmniejszenie liczby punktów ładowania oraz obniżenie ich mocy, ale miasto ich nie uwzględniło.

Plan zakłada, że stacje będą budowane w latach 2021-2024. Dla każdej z nich określono odrębny termin realizacji.

- Koszt ich wykonania spoczywać ma na firmie Tauron. Rolą miasta jest uchwalenie samego planu budowy tej infrastruktury - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza.

Pierwszą ogólnodostępną stację ładowania pojazdów elektrycznych uruchomiono w Opolu wiosną 2019 roku. Stanęła na parkingu przy pl. Wolności, znajdującym się naprzeciwko terenu klasztoru franciszkanów. Operatorem jest spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny.

Swoją ładowarkę ma też Zakład Komunalny. Znajduje się przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

- Zainteresowanie jest umiarkowane - przyznaje Katarzyna Oborska-Marciniak. - Urządzenie średnio wykorzystywane jest kilkanaście razy tygodniowo. Zwykle są to krótkie, kilku- bądź kilkunastominutowe ładowania. Na ten moment nie ma też w Opolu wielu aut elektrycznych. Mamy jednak na uwadze, że jest to projekt przyszłościowy, który może przynieść owoce w perspektywie lat - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto