Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 oryginalnych ławek stanie na opolskim Rynku [zdjęcia]

Anna Konopka
Wystawa pokonkursowa "Sztuka w przestrzeni miejskiej. 800 powodów do wypoczynku".
Wystawa pokonkursowa "Sztuka w przestrzeni miejskiej. 800 powodów do wypoczynku". Anna Konopka
Na konkurs Galerii Sztuki Współczesnej, Górażdży Cement S.A. i miasta Opola wpłynęło aż 166 projektów siedzisk i leżanek z betonu. Wygrali Miłosz Karczak i Tomasz Kierończyk, studenci architektury z Politechniki Poznańskiej.

Pretekstem do zorganizowania konkursu "Sztuka w przestrzeni miejskiej. 800 powodów do wypoczynku" był trwający jubileusz 800-lecia Opola i zaprojektowanie małej architektury spełniającej funkcję siedziska lub leżanki.

Zwycięski projekt miał się w oryginalny sposób wpisać w przestrzeń wokół opolskiego Ratusza, a dokładnie jego wschodniej części, na której znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu

- Od początku Opole i ta przestrzeń wypoczynku kojarzyła nam się z naturą, z formą kamienia i nadmorskich brzegów - mówił Miłosz Karczak, student architektury na Politechnice Poznańskiej.

- Nawiązywaliśmy do charakterystycznych elementów miasta, czyli festiwalu piosenki. Zależało nam na pokazaniu fal muzyki rozchodzących się po posadzce. Ławki i leżanki, które mają formę kamieni, wyglądają jak takie kamyki rzucone na wodę, tworzące fale na jej powierzchni - dodał Tomasz Kierończyk, współautor projektu.

Przy Ratuszu stanie 30 siedzisk, z czego 5 to leżanki. Studenci z Poznania w nagrodę wygrali 16 tys. zł. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Górażdże Cement S.A. i przekazany miastu najprawdopodobniej do września.

Uzasadnienie wyboru projektu wygłosiła Anna Potocka, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej.

- Jury doceniło przede wszystkim kompleksowe i spójne podejście autorów do zagadnienia miejskiej rekreacji i zagospodarowania przestrzeni publicznej - mówi Anna Potocka. - Zaproponowane siedziska oszczędne formalnie, ale wyraziste i dalekie od powszechnie multiplikowanych produktów wprowadzają nową jakość i porządkują przestrzeń publiczną w jednej z rynkowych pierzei.

- Urzekła nas prostota i piękna bryła tego betonu architektonicznego. Projekt ma w sobie coś oryginalnego. Liczymy, że te siedziska na opolski Rynek przyciągną wiele osób, że centrum stanie się wizytówką Opola - tłumaczył Jacek Połącarz, członek zarządu Górażdże Cement S.A.

Prace oceniali architekci, przedstawiciele miasta i Galerii Sztuki Współczesnej.

- Uderzyła nas różnorodność projektów. W konkursie specjalnie nie pisaliśmy o ławce jako typowym meblu, tylko mówiliśmy o meblu miejskim, o formie, rzeźbie, czyli czymś co połączy te wszystkie elementy. To był strzał w dziesiątkę, ponieważ otrzymaliśmy wiele spojrzeń na ten temat - mówił Marek Nowacki, jeden z architektów, który oceniał nadesłane prace.

- Laureaci stworzyli projekt komplementarny, który łączy nowoczesność z nawiązaniami do natury, kamienia, rzeki. Projekt wyróżniają delikatne linie posadzki skontrastowane z ostrymi cięciami tych ławek - dodał.

Najlepsze projekty konkursu można oglądać przez miesiąc w gablotach na I piętrze opolskiego Ratusza.

Zobacz też: Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek Opole 2017 - trailer

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto