MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

300 nowych mieszkań TBS w Opolu. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wynająć mieszkanie?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Na uprzywilejowanej pozycji będą osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia. Można za to otrzymać 30 punktów. 25 punktów otrzymają także osoby, które straciły mieszkanie wskutek działania żywiołu lub katastrofy budowlanej.
Na uprzywilejowanej pozycji będą osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia. Można za to otrzymać 30 punktów. 25 punktów otrzymają także osoby, które straciły mieszkanie wskutek działania żywiołu lub katastrofy budowlanej. Jan Mika
W Opolu powstanie 300 nowych mieszkań wybudowanych przez Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Wiadomo już, że zmienią się kryteria pierwszeństwa oraz zasady przeprowadzania oceny punktowej. O mieszkania będą mogły też ubiegać się wyłącznie osoby, których miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 5662 zł brutto.

Prace przy budowie osiedla TBS w Opolu-Winowie cały czas idą do przodu. Robotnicy stawiają kolejne kondygnacje bloków. Powstanie tutaj 150 mieszkań, a koniec inwestycji zaplanowany jest na trzeci kwartał 2023 roku. Z kolei w przypadku TBS przy ul. Wrocławskiej pierwsze wbicie łopaty ma nastąpić w połowie przyszłego roku. Miasto chce wybudować tam 144 mieszkań na wynajem.

Najbardziej premiowane będą młode rodziny z Opola

W przyszłym tygodniu miejscy radni pochylą się nad projektem uchwały zmieniającej zasady naboru. Podstawowym kryterium przy naborze wniosków będzie posiadanie przez najemcę wkładu oszczędnościowego gromadzonego na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, czyli tzw. książeczki mieszkaniowej wystawionej do 23 października 1990 r. Za jej posiadanie otrzymamy aż 40 punktów.

Na uprzywilejowanej pozycji będą osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia. Można za to otrzymać 30 punktów. 25 punktów otrzymają także osoby, które straciły mieszkanie wskutek działania żywiołu lub katastrofy budowlanej.

Jeśli wnioskodawca jest już najemcą innego lokalu wybudowanego przez miasto lub OTBS i z niego zrezygnuje, otrzyma w rekrutacji 10 punktów. A jeśli w przeszłości próbowaliśmy otrzymać mieszkanie z TBS-u, ale z powodu zbyt dużego zainteresowania, nie zawarliśmy umowy, dostaniemy 20 punktów. Na 5 pkt. mogą liczyć osoby rozliczające się w Urzędzie Skarbowym w Opolu. Po 5 pkt. otrzymamy także za każde dziecko wchodzące w skład gospodarstwa domowego, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – kolejne 5 pkt.

Ustalono także maksymalne wynagrodzenie najemców

Wszyscy najemcy będą musieli spełnić także kryterium dochodowe, które będzie obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłaszanego co roku przez prezesa GUS. Oznacza to, że jeśli o mieszkanie będzie starała się jedna osoba, jej miesięczne wynagrodzenie nie może przekraczać 5662,53 zł. brutto.

Z kolei w przypadku rodzin wieloosobowych, maksymalne wynagrodzenie będzie powiększone o 40 proc. takiego wynagrodzenia za każdą osobę wchodzącą w skład gospodarstwa domowego. Dla przykładu – dochód trzyosobowej rodziny nie będzie mógł przekroczyć 10191 zł brutto miesięcznie.

Mając na uwadze zapisy ustawowe dotyczące wymogów kwalifikacji osób do najmu w systemie TBS, można przyjąć, że znacząca większość, jeżeli nie wszyscy najemcy, spełnią warunki otrzymania dopłat do czynszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 300 nowych mieszkań TBS w Opolu. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wynająć mieszkanie? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto