Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3321 osób zmarło na Opolszczyźnie od początku pandemii - statystyki COVID-19 w 2020, 2021 i 2022 r.

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Obecnie w regionie potwierdzanych jest średnio 30 przypadków zakażeń dziennie przy ok. 400 wykonywanych testach.
Obecnie w regionie potwierdzanych jest średnio 30 przypadków zakażeń dziennie przy ok. 400 wykonywanych testach. archiwum USK w Opolu
Ostatnie luzowanie obostrzeń ludzie odebrali jak koniec epidemii. A tak nie jest. Opolski sanepid ostrzega: wciąż utrzymywany jest stan epidemii.

Minęły ponad 2 lata odkąd mieszkańcy Opolszczyzny zmagają się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwszym pacjentem, który zachorował na COVID-19 w regionie był mieszkaniec Strzelec Opolskich, który zaraził się w czasie pobytu w Austrii.

Niedługo potem zachorował drugi Strzelczanin, który miał kontakt z zakażonym mężczyzną. Wtedy każdy kolejny przypadek wywoływał ogromny niepokój wśród mieszkańców - ludzie w dużej części sami chcieli zakładać maseczki (nawet na świeżym powietrzu) i często na własną rękę izolowali się w domach, gdy czuli, że ich stan zdrowia się pogarsza. Dziś podejście do pandemii mamy zdecydowanie inne.

- Pani zdejmie tę maseczkę. Pandemia się już skończyła! - radzi sklepowa jednego ze strzeleckich sklepów, na widok zamaskowanej klientki.

Jak jednak ostrzegają pracownicy sanepidu, choć w ostatnich tygodniach Ministerstwo Zdrowia odnotowuje mniejszą liczbę zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (co pozwoliło na zniesienie części obostrzeń) to w rzeczywistości pandemia się nie skończyła.

- Wciąż utrzymany jest stan epidemii i należy zachować ostrożność - podkreśla dr Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Zakrywanie ust i nosa wymagane jest obecnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność lecznicza i w aptekach. Warto jednak założyć maseczkę, jeśli przebywamy w dużym skupisku ludzi, po to by chronić siebie i innych.

Jak wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu od początku epidemii (do 9 kwietnia 2022 r.):

  • zmarło 3321 zakażonych osób
  • potwierdzono 147 154 przypadków zakażeń nowym koronawirusem
  • daje to śmiertelność na poziomie 2,26 proc (co jest wynikiem porównywalnym z innymi regionami w Polsce)

Z danych GIS wynika natomiast, że największy procentowy udział w liczbie zgonów odnotowano wśród osób w wieku 70-79 lat.

Co ważne, w regionie zdecydowanie więcej osób zmarło w pierwszym roku trwania epidemii - ok. 1,9 tys. osób. Wraz z rozpoczęciem programu szczepień przeciwko COVID-19 śmiertelność zaczęła hamować.

Na Opolszczyźnie przeciwko COVID-19 zaszczepił się średnio co drugi mieszkaniec. Pod tym względem najlepiej wygląda sytuacja:

  • w mieście Opolu (63,4 proc. zaszczepionych)
  • w gminie Branice (58,8 proc.)
  • w gminie Nysa (57,8 proc.)

Najmniej osób zaszczepiło się natomiast

  • w Radłowie (36,3 proc.)
  • w Lasowicach Wielkich (36,7)
  • w Zębowicach (38,2 proc.)
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 3321 osób zmarło na Opolszczyźnie od początku pandemii - statystyki COVID-19 w 2020, 2021 i 2022 r. - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto