Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75. rocznica rzezi wołyńskiej: W Chodzieży odbędzie się msza, prelekcja i składanie kwiatów

ANK
W ramach obchodów 75. rocznicy rzezi wołyńskiej, w Chodzieskim Domu Kultury odbędzie się otwarta „lekcja historii”. Będzie też msza za pomordowanych i uroczystość na cmentarzu

W tym roku przypada 75. rocznica rzezi wołyńskiej, czyli ludobójstwa, dokonanego w latach 1945-1945 przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i na Kresach Wschodnich. Ofiarami zbrodni byli przede wszystkim przedstawiciele mniejszości polskiej, ale także Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie czy Czesi.

Według różnych szacunków, w trakcie rzezi zamordowanych zostało ok. 50-60 tys. Polaków. Wielu z nich straciło życie w naprawdę dramatycznych okolicznościach. Sprawcy palili całe wsie, rabując dobytek ofiar. Nie oszczędzali nikogo: nawet kobiet i dzieci. Nierzadko uciekali się również do tortur...

Wszystko opisał w książce

W Chodzieży pamięć o tych wydarzeniach stara się podtrzymywać Mirosław Kowzan, którego rodzice pochodzili z Kresów. Jego ojciec urodził się na Wileńszczyźnie, a matka mieszkała w Perczynie koło Dubna na Wołyniu.

- 18 maja 1943 r. Perczyn został doszczętnie spalony przez bandy UPA-OUN, a mieszkańcy bestialsko wymordowani. Mamie tylko cudem udało się uciec z pogromu - wspomina Mirosław Kowzan.

Sam nie był niczego świadom aż do momentu, gdy w 1966 roku, podczas rodzinnego wyjazdu do ówczesnego Związku Sowieckiego, jego mama rozpoznała w Werbie na Ukrainie jednego ze zbrodniarzy, którzy okrutnie zamordowali jej babcię. Mirosław Kowzan bardzo to przeżył, a po latach opisał tragiczne wydarzenia w książce „Krzyż na Perczynie”.

Spotkanie w ChDK i uroczystość na cmentarzu

Dziś o istnieniu Perczyna przypomina jedynie wspomniany krzyż. Stanął on w 2012 roku w miejscu, w którym pochowane zostały szczątki ciał okrutnie pomordowanych mieszkańców. 18 maja odbędzie się pod nim modlitwa w intencji ofiar, ale także w intencji Ukraińców, którzy z narażeniem życia pomagali Polakom, uprzedzając ich o planowanych atakach i napaściach.

- W tym samym dniu odbędą się również rocznicowe obchody w Chodzieży, na które już teraz zapraszam - mówi Mirosław Kowzan.

Najpierw, o godz. 11, w Chodzieskim Domu Kultury odbędzie się „lekcja historii” pod hasłem „O tym trzeba pamiętać”. Mirosław Kowzan, wykorzystując slajdy i zdjęcia, opowie o wydarzeniach na Kresach południowo-wschodnich II RP. W spotkaniu weźmie udział młodzież szkolna, ale prelekcja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Tego samego dnia o godz. 17.30 w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny odprawiona zostanie msza święta za zmarłych mieszkańców Perczyna. Po mszy, około godz. 19.30 na chodzieskim cmentarzu, w tak zwanym Zakątku Katyńskim, złożone zostaną kwiaty i znicze pod kamieniem „WOŁYŃ 1943-1945”

Trzeba przypominać!

Mirosław Kowzan został również zaproszony do uczestnictwa w komitecie honorowym centralnych obchodów rocznicowych w Warszawie. Jak mówi, odbędą się one w dniach 7-8 lipca.

11 lipca w Chodzieży będzie miało jeszcze jedno spotkanie na cmentarzu, przy kamieniu „WOŁYŃ 1943-1945”. Odbędzie się ono o godz. 17. Następnie, o godz. 18.30, w intencji pomordowanych można będzie się pomodlić w kościele pod wezwaniem św. Floriana.

- Przypominanie o tych tragicznych wydarzeniach jest bardzo ważne, szczególnie w obliczu faktu, że nacjonalizm na Ukrainie nie tylko nie prze-stal istnieć, ale wręcz rośnie w siłę - ocenia M. Kowzan.

***

Zobacz też: Leszek Miller: Rzeź wołyńska była ewidentnym ludobójstwem. Ukraina powinna ścigać zbrodniarzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto