Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

800-lecie Opola. Wielka bitwa rycerska oraz średniowieczna osada na wyspie Bolko!

red.
Członków bractwa w Opolu można będzie spotkać od 28 do 1 maja, potem przenoszą się do Grodu Rycerskiego w Byczynie.
Członków bractwa w Opolu można będzie spotkać od 28 do 1 maja, potem przenoszą się do Grodu Rycerskiego w Byczynie. Sławomir Mielnik (o)
Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza od soboty (29 kwietnia) na wielką imprezę z okazji 800-lecia miasta. Na Bolko powstanie średniowieczna osada, w której podejrzymy pracę rzemieślników, porzucamy toporem czy spróbujemy prawdziwych podpłomyków. Atrakcją będzie bitwa.

Osada rycerska powstanie na wyspie Bolko, na polanie znajdującej się nieopodal parkingu.
- Zbudujemy prawdziwą średniowieczną osadę, w której zamieszka 400 rekonstruktorów – przedstawicieli bractw rycerskich z 10 krajów: Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Chorwacji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Anglii – wymienia Andrzej Kościuk, namiestnik Opolskiego Bractwa Rycerskiego.

Wielka bitwa rycerska oraz średniowieczna osada na wyspie Bolko - PROGRAM IMPREZ

W sobotę o godz. 10.00 rozpocznie się tam jarmark średniowieczny, gdzie swoje kramy rozstawią mistrzowie rzemiosła dawnego: pracujący w glinie, drewnie, bursztynie...

Podwoje otworzy też karczma ze staropolskim jadłem. Opolanie będą mieli okazję skosztować w niej prawdziwych średniowiecznych przysmaków. Poszukiwacze tradycyjnych smaków nie tylko dowiedzą się, jak smakują oryginalne podpłomyki podawane z suszonymi darami lasu, ale także nauczą się je samodzielnie wykonać. W karczmianym menu pojawi się również kasza ze skwarkami, kiełbaski i najróżniejsze napitki.

Powitanie bractw z Polski i zagranicy zaplanowano na godz. 11.00 w sobotę. Potem, po występie węgierskiego zespołu Szelindek (godz. 11.30), rozpoczną się eliminacje do: turnieju łuczniczego, rzutu toporem, nożem i włócznią. Następnie zaplanowano: pokaz działania artylerii średniowiecznej (godz. 12.00), bieg rycerski (godz. 12.40), pokaz konnicy średniowiecznej (godz. 13.40), występ zespołu Szelindek (godz. 14.10), pokaz łuczników z Węgier (godz. 14.30), bojowy turniej indywidualny na miecze i puginały (eliminacje, godz. 15.00), występ grupy Javaryna z Białorusi (godz. 15.00), bitwa artyleryjska (godz. 15.40), występ zespołu Szelindek (godz. 16.40), turniej rycerski dla najmłodszych (godz. 17.30). O 18.30 rozpocznie się inscenizacja bitwy średniowiecznej i walki bohurtowe.

- Czegoś takiego jeszcze Opole nie widziało. Zorganizujemy prawdziwą bitwę. Będzie zdobywanie mostu, ochrona króla, zdobywanie flagi. Na koniec cała zbudowana przez nas wioska spłonie - mówi Kościuk.

Na 21.30, tuż po występie białoruskiej grupy Irdirath, zaplanowano fireshow przygotowany przez grupy zagraniczne.

Niedziela będzie spokojniejsza. Program tego dnia wypełnią atrakcje związane z warsztatami rzemiosła dawnego. Zaplanowano też finały rzutu toporem, nożem i włócznią i turnieju łuczniczego. - O 13.00 zapraszamy na zapasy rycerskie i pokaz kaskaderów konnych - zachęca Kościuk.

W poniedziałek osada będzie dla chętnych czynna w godz. od 11.00 - 15.00. Będzie tam można wziąć udział w warsztatach rzemiosł dawnych, nauce tańców dawnych czy postrzelać z łuku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto