Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Tak wyglądały obchody w Opolu

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu uroczystości odbyły się na osiedlu AK. Kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz instytucji i organizacji złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej.
82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu uroczystości odbyły się na osiedlu AK. Kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz instytucji i organizacji złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej. Mirela Mazurkiewicz
Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej na osiedlu AK w Opolu. Wzięli w nich udział m.in. kombatanci, walczący o wolność Polski.

- 27 września 1939 roku, jeszcze podczas oblężenia Warszawy, na rozkaz dowódcy obrony Warszawy, gen. Juliusza Rómmla, utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Dowódcą nowej organizacji został gen. Michał Tokarzewski -Karaszewicz - przypomniał Krzysztof Marcinkiewicz, prezes okręgu opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Dziś tę datę uznajemy za symboliczne utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. To znamienne, że Kampania wrześniowa jeszcze się nie zakończyła, Warszawa wciąż się broniła, a nasi przodkowie tą decyzją pokazali, ze Polacy się nie poddadzą. Będą walczyć zarówno z Niemcami, jak i bolszewikami. 82 lata temu wydany został rozkaz, który stworzył podbudowę pod utworzenie największej organizacji konspiracyjnej w okupowanej Europie. Pion cywilny Polskiego Państwa Podziemnego zajmował się na przykład oświatą, rolnictwem, funkcjonowały sądy, poczta, prasa. Nasi przodkowie wiedzieli, że akcje zbrojne są ważne w okupowanym kraju, dlatego prężnie działa Armia Krajowa, ale zdawali sobie również sprawę, że wojna się kiedyś skończy i trzeba być na to przygotowanym.

Podczas poniedziałkowych (27.09) uroczystości w Opolu głos zabrała również Helena Kamerska, która brała udział udział w Powstaniu Warszawskim, jako sanitariuszka i łączniczka. - Jako młoda dziewczyna, po szkole podstawowej, nie należałam do żadnej organizacji, bo niewiele na ten temat wiedziałam - mówiła kombatantka. - Miałam 19 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Zdecydowałam, że ja też dołączę do powstańców. To była chęć walki z okupantem, który nas gnębił i znieważał przez te wszystkie lata. Traktował nas po prostu jak nie-ludzi. W końcu nazbierało się tak wiele goryczy we mnie, że gdy usłyszałam, że jest powstanie zdecydowałam, że ja również będę walczyć.

Uczestnicy poniedziałkowych obchodów rocznicowych, wśród nich kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz instytucji i organizacji, złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej na osiedlu AK w Opolu. Był też apel pamięci i salwa honorowa. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Tak wyglądały obchody w Opolu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto