Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"97" w GSW. Artystyczne spotkanie nauczyciela i jego uczniów [zdjęcia]

Anna Konopka
Wystawa "97" w GSW.
Wystawa "97" w GSW. Anna Konopka
Byli uczniowie liceum plastycznego z Opola stworzyli wystawę - hołd dla nauczyciela, który ich zainspirował. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza do oglądania ekspozycji "97".

- To wspólna prezentacja prac Zbigniewa Natkańca, artysty z Opola, nauczyciela plastyczniaka oraz jego uczniów: Gregora Gonsiora, Tomasza Mroza i Radka Szlagi (rocznik 1997), którzy obecnie pracują w Warszawie - mówi Łukasz Kropiowski, kurator wystawy.

- Ta ekspozycja zamieniła się w taką konfrontację pomiędzy artystami. Każdy z nich jest nieco zamknięty w swoim świecie, a teraz te światy się ze sobą zmierzą. Obejrzymy zestaw malarstwa, obiektów, instalacji i rysunków. Te media będą połączone ze sobą. Prace łączą się na jednej wystawie i tworzą instalacyjną całość - zauważa.

Jak podkreśla kurator, motywami wystawy będą "marginalia i peryferia", np. galeria postaci z nieudanych obrazów - powycinanych i pozszywanych, będzie atlas "słabowitych" państwowości czy archipelagów, terytoriów z niejasnymi granicami.

Artyści wcześniej się spotykali, nawiązywali do swoich prac - ale głównym celem było nawiązanie do pracy głównej nawystawie "97" - Zbigniewa Natkańca.

- Ta praca niesie ze sobą pewną energię, a elementów całej instalacji jest sporo. Pomysł bierze się z mojego temperamentu, wewnętrznej energii, różnych fascynacji ze świata dziecięcego aż po wiek dorosły - tłumaczy Zbigniew Natkaniec, który przedstawił m.in. rodzaje żywiołów.

- Myślę, że tylu ilu jest odbiorców, tyle będzie interpretacji mojej instalacji. Jesteśmy ludźmi zakorzenionymi na ziemi, ale potrafimy to przełamywać, więc sięgamy w inne wymiary i to jest ważne dla funkcjonowania człowieka. Poniekąd to chciałem pokazać.

Jak nauczyciel traktuje spotkanie na salach sali galerii ze swoimi uczniami po latach?

- To była wyjątkowa klasa, wyjątkowy zespół, który był bardzo twórczy. Dzięki cudownemu zbiegowi okoliczności mieliśmy razem zajęcia, ale nie czuję się autorem postaw twórczych, które dziś koledzy reprezentują. Być może nasze temperamenty są po prostu pokrewne? - zastanawia się artysta.

Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej będzie prezentowana do 19 listopada.

Zobacz też: Otrzęsiny na UO. Symulator zderzeń i dachowania w kampusie UO [wideo, zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto