Abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w oświadczeniu odniósł się do publikacji o Janie Pawle II. List odczytano w kościołach

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Demonstracje „Solidarności” podczas Pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w 1987 roku. Zdjęcie z archiwum Zbigniewa Romaszewskiego (sygn. 341).
Demonstracje „Solidarności” podczas Pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w 1987 roku. Zdjęcie z archiwum Zbigniewa Romaszewskiego (sygn. 341). Archiwum Akt Nowych
W kościołach w Polsce, w tym w diecezji opolskiej, odczytano dziś (12 marca) oświadczenie abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie publikacji medialnych dotyczących Papieża Polaka. - Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie – napisał przewodniczący KEP. W galerii znajdują się archiwalne fotografie z życia i posługi kapłańskiej Karola Wojtyły, Jana Pawła II.

Kapłan stwierdził w oświadczeniu, że w kontekście znajomości faktów z posługi duszpasterskiej Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II, próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro, są szokujące.

- Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny - napisał.

Arcybiskup złożył wyrazy wdzięczności osobom zaangażowanym w obronę dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II. Przypomniał również o wkładzie zmarłego papieża w wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.

W liście zaznaczono także, że to za sprawą decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, należytego ukarania winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim udzielenia wsparcia osobom skrzywdzonym.

- Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa – napisał abp. Gądecki.

Duchowny nie wyklucza, że Papież Polak mógł popełnić błędy, dodając przy tym, że przy dokonywaniu oceny należy mieć świadomość specyfiki czasu jego posługi.

- Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów - przypomniał.

Na koniec zaapelował do „wszystkich ludzi dobrej woli”, aby nie niszczyć wspólnego dobra, do jakiego należy zaliczyć dziedzictwo Jana Pawła II.

- Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża – zachęcał przewodniczący KEP.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto