Adwentowy koncert TSKN: Tradycyjne święta, takie, jakie znamy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W finale - nagrodzonym przez widownię brawami na stojąco - pieśń „Hört ihr Engel helle Lieder” zaśpiewali wszyscy wykonawcy pod przewodnictwem Barbary Weinkopf.
W finale - nagrodzonym przez widownię brawami na stojąco - pieśń „Hört ihr Engel helle Lieder” zaśpiewali wszyscy wykonawcy pod przewodnictwem Barbary Weinkopf. Krzysztof Ogiolda
Udostępnij:
Po raz ósmy (a siódmy z udziałem publiczności) odbył się w sali Filharmonii Opolskiej koncert adwentowy TSKN. Można było uczestniczyć w nim na żywo lub za pośrednictwem sieci. W internecie można go nadal zobaczyć.

Motywem z kolędy „Alle Jahre wieder kommt das Christuskind” powitał publiczność - działaczy, samorządowców i przyjaciół mniejszości niemieckiej, ludzi biznesu i kultury - zespół „Live Musik”, który zapewnił muzyczną oprawę koncertu. Ale zanim na dobre zabrzmiały adwentowe i bożonarodzeniowe piosenki i pieśni, prowadzące dwujęzycznie wieczór Dominika Bassek i Joanna Hassa zaprosiły na scenę lidera VdG Bernarda Gaidę oraz przewodniczącego TSKN Rafała Bartka.

Trzydziestolecie Związku Niemieckich Stowarzyszeń było okazją - to jedna z tradycji adwentowego koncertu mniejszości - do wyróżnienia szczególnie aktywnych członków mniejszości niemieckiej okolicznościowymi odznakami honorowymi VdG. Prowadzące ogłosiły nazwiska wyróżnionych: pani Edyty Gisman, długoletniej skarbniczki TSKN, Sylwii Kus, sekretarza TSKN w gminie Radłów oraz sekretarza TSKN, Georga Smudy, byłego członka zarządu Fundacji Rozwoju Śląska oraz sponsora wielu projektów i inicjatyw mniejszości niemieckiej oraz Edyty Goli, wieloletniej animatorki kultury, także kultury mniejszości w gminie Leśnica oraz radnej Sejmiku Województwa Opolskiego i przewodniczącej Klubu Radnych MN. Na scenie odznaczenie z rąk liderów mniejszości odebrały panie Sylwia Kus oraz Edyta Gola.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Rafał Bartek. - Za nami trzecia niedziela adwentu, tuż przed nami Boże Narodzenie. Cieszę się Państwa obecnością i wyrażam nadzieję, że w zdrowiu przeżyjemy wspólnie najbliższe tygodnie i lata dla dobra mniejszości niemieckiej - mówił. Przypomniał, że rok 2021 zbliża się z wolna do końca i że nie spełnił on nadziei na to, że przyniesie czas wolny od pandemii. - Czasem mi się zdaje, że pandemia chce nam wszystkim coś powiedzieć i właśnie dlatego, że ciągle nie mamy czasu, by jej wysłuchać, ona czeka i nie kończy się. Nie jest to łatwe dla ludzi i organizacji takiej jak nasza, której działalność opiera się na spotkaniu z drugim człowiekiem i na rozmowie. Tym bardziej jestem Wam wdzięczny za to, co przez mijający rok wszyscy osiągnęliśmy. Wielkie podziękowania mojemu zespołowi w biurze TSKN, jak i wszystkim wspierającym nas instytucjom i podmiotom, a także Wam wszystkim, którzy dbacie i to, aby śląsko-niemieckie dziedzictwo tego regionu nie było tylko jego przeszłością, ale także teraźniejszością, a przede wszystkim przyszłością.

Przewodniczący przypomniał, że 2021 rok był dla mniejszości m.in. rokiem udziału w spisie powszechnym, co w warunkach pandemii okazało się trudnym zadaniem. Podkreślił wysiłki podejmowane w tym celu, by pomóc tym wszystkim, którzy chcieli zadeklarować niemiecką tożsamość i język dopomóc.

A potem - w klimacie i umeblowaniu tradycyjnego salonu - o co zadbała pani Róża Zgorzelska i Farska Stodoła - udało się stworzyć atmosferę bożonarodzeniowej tradycji, zgodnie z hasłem koncertu „Tradycyjne święta, takie jakie znamy”. Ten klimat wzruszenia i ciepła rósł z każdym kolejnym utworem, o co dbały prowadzące wieczór panie, przywołując różne aspekty świąt od śniegu i prezentów pod choinką po to, co w Bożym Narodzeniu najważniejsze, czyli fakt, iż Bóg stał się dla ludzi człowiekiem.

Jako pierwsze na filharmonicznej scenie wystąpiły z piosenką „Vorfreude schönste Freude” Maja Magosz i Paulina Wałaszek. A potem - przy brawach publiczności kolejno: Joanna Kostka, Paulina Kruczek, Vanessa Gonsior, Julia Chrobok (z kolędą „Stille Nacht”, Zuzanna Herud (”Rudolf das rote Rentier”), Paulina Klosa, Andrea Rischka, Martyna Larysch (”Fröhliche Weihancht überall”). Piosenkę „Christmas mit dir” zaśpiewali Aneta & Norbert, „Kommet ihr Kommet ihr Hirten” Magdalena Preusner, a w finale - nagrodzonym przez widownię brawami na stojąco - pieśń „Hört ihr Engel helle Lieder” zaśpiewali wszyscy wykonawcy pod przewodnictwem Barbary Weinkopf, która wcieliła się w postać anioła.

Organizatorzy przygotowali też dla publiczności niespodziankę. Zuzanna Herud z towarzyszeniem „Glogovia Brass” wykonała - po raz pierwszy na Śląsku Opolskim na żywo piosenkę „Schlesische Band”. TSKN zadbał o jej powstanie w ramach kampanii “Mniejszość Niemiecka ma wartość”. Autorska piosenka promującą mniejszość niemiecką powstała we współpracy z Andreasem Freiem, jednym z członków znanej szwajcarskiej grupy „Fäaschtbänkler” młodym, wykształconym muzykiem, kompozytorem i autorem wielu piosenek.

Po konsultacjach online’owych została ona nagrana w studio w Szwajcarii i dotychczas można ją było słuchać, a teledysk oglądać, na kanale SKGD / TSKN na Youtubie. Zaśpiewana i zagrana na żywo bardzo się publiczności podobała.

Kto nie mógł być w filharmonii ani nie oglądał koncertu w internecie, wciąż jeszcze może ten brak nadrobić. Zapis koncertu można śledzić w mediach społecznościowych mniejszości: www.facebook.com/DeutscheMinderheitInOppeln oraz na kanale Youtube https://www.youtube.com/c/TSKNSKGD.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Adwentowy koncert TSKN: Tradycyjne święta, takie, jakie znamy - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie