Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autobusy elektryczne w Opolu. Sprawdź, kiedy zaczną wozić pasażerów i na jakiej linii. Jest już przetarg na zakup kolejnych takich wozów

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Autobusy elektryczne w Opolu.
Autobusy elektryczne w Opolu. Mario
Pięć pierwszych zeroemisyjnych autobusów, które będą jeździły po ulicach Opola, to pojazdy solaris urbino 12 elektric. Są wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Energy i silniki o mocy 160 kW. W ramach projektu powstała też ładowarka na pętli przy ul. Prószkowskiej oraz ładowarki w zajezdni MZK.

Pierwsze w historii Opola autobusy elektryczne zaczną wozić pasażerów już od czwartku, 25 sierpnia.

Na początek obsługiwać będą linię nr 25:

  • Prószkowska pętla,
  • Niemodlińska,
  • Spychalskiego,
  • Piastowska,
  • 1 Maja,
  • Reymonta,
  • Ozimska,
  • Horoszkiewicza,
  • Sosnkowskiego,
  • Pużaka pętla.

- Zapraszamy wszystkich do korzystania z nowoczesnych i ekologicznych autobusów - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Dzięki nim emisja spalin trafiających do powietrza, którym oddychamy, będzie zdecydowanie mniejsza.

Pięć pierwszych zeroemisyjnych autobusów, które będą jeździły po ulicach Opola, to pojazdy solaris urbino 12 elektric. Są wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Energy i napędzane przez chłodzone powietrzem silniki o mocy 160 kW.

Posiadają trzy pary podwójnych drzwi, a na ich pokładzie znajduje się 28 miejsc siedzących, miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z wózkami dziecięcymi.

- Na pokładzie jest też dostęp do sieci WiFi oraz w gniazdek USB - informuje Adam Leszczyński, rzecznik prasowy prezydenta Opola.

Koszt całego projektu to 21 milionów złotych. 14 milionów pochodzi z Unii Europejskiej a dokładnie z dofinansowania Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W jego ramach na pętli przy ul. Prószkowskiej powstała stacja do szybkiego ładowania. Urządzenie o mocy 300 kW działała na zasadzie odwróconego pantografu.

- Autobus podjeżdża do stacji, gdzie na jego dach opuszcza się specjalne urządzenie, które ładuje pojazd - mówi Adam Leszczyński.

Kolejne ładowarki znajdują się również w bazie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy ul. Luboszyckiej w Opolu. To trzy dwustanowiskowe stacje o mocy wyjściowej 120 kW.

Ale na tym nie koniec. Ogłoszony został już przetarg na zakup kolejnych 8 autobusów elektrycznych i ładowarek.

- Docelowo chcemy kupić jeszcze 16 tego typu pojazdów - mówi Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola.

Mają one jeździć na trasach: 3 oraz 11. Dodatkowo na pętli przy ul. Pużaka zamontowana zostanie ładowarka pantografowa, a w zajezdni MZK cztery kolejne stacje ładowania.

Koszt tej inwestycji to prawie 34 miliony złotych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto