Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bajki stworzone przez wyjątkowe Opolanki. Te opowiadania są nie tylko dla dzieci

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Wyjątkowe mamy stworzyły wyjątkowe bajki. Już wkrótce będzie można je nie tylko przeczytać, ale również wysłuchać w formie audiobooka.
Wyjątkowe mamy stworzyły wyjątkowe bajki. Już wkrótce będzie można je nie tylko przeczytać, ale również wysłuchać w formie audiobooka. archiwum organizatora
Są różne, ale łączy je jedno: niepełnosprawność ich pociech, z którą mierzą się każdego dnia. Wyjątkowe mamy stworzyły wyjątkowe bajki. Już wkrótce będzie można je nie tylko przeczytać, ale również wysłuchać w formie audiobooka. Wszystko za sprawą projektu Siła Kobiet, realizowanego w Opolu po raz trzeci.

- Każda z bajek jest odzwierciedleniem doświadczeń, przemyśleń i obserwacji mamy, która ją napisała. Panie nie mówią wprost o niepełnosprawności, ale problemy, z którymi mierzą się ich niepełnosprawne pociechy były inspiracją we wszystkich opowieściach – mówi dr Ewelina Konieczna z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, który jest współrealizatorem projektu. – W jednej z bajek występuje król, królowa i waleczna księżniczka, zmagająca się z pewną niedogodnością. Nie są to typowe opowiadania o niepełnosprawności, dlatego warto, by sięgnęli po nie zarówno mali jak i duzi.

- Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym jest ogromnym wyzwaniem dla całej rodziny – mówi Beata Urbaniec z Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji, które współrealizuje projekt. - Mamy często rezygnują z siebie, bo priorytetem staje się to, by zapewnić synowi czy córce jak najlepszą pomoc. Kobiety odmawiają sobie nawet drobnych przyjemności, jak spotkanie z koleżankami czy wieczór z książką, a my chcemy pokazać, że ich dobre samopoczucie jest ważne również dla dziecka, któremu starają się pomóc. Liczymy na to, że przeniesienie się do świata bajek będzie dla nich świetną odskocznią od niełatwej codzienności.

Opowiadań jest pięć. Jedno z nich to historia kobiety, która mierzy się z chorobą nowo narodzonego dziecka. – Autorka rozprawia się z bardzo szkodliwym stereotypem, że skoro los postawił rodzinę w obliczu wyzwania, tzn. że jest ona na tyle silny, by mu podołać – mówi dr Konieczna. - Bohaterka buntuje się i ma do tego prawo. To opowiadanie powinno dodać otuchy rodzinom w podobnej sytuacji, bo mama czy tata też mają prawo do słabości, a proszenie o pomoc nie jest żadną ujmą.

Dr Ewelina Konieczna specjalizuje się w bajkoterapii. Prowadziła m.in. kursy pisania bajek i opowiadań terapeutycznych. Dlatego uczestniczki projektu, nim przystąpiły do pisania, wzięły udział w warsztatach. – Moją rolą było pomóc umiejętnie wyeksponować kluczowe myśli, czyli to, co moglibyśmy nazwać morałem, który skłoni do refleksji – mówi. – Pisanie bajek i wyrażanie w ten sposób swoich emocji może być świetną formą autoterapii. Nie tylko wtedy, gdy rodzic mierzy się z niepełnosprawnością swojej pociechy.

Ostatnie prace trwają. Zbiór bajek zostanie wydrukowany w stu egzemplarzach. Będzie on również dostępny w formie audiobooka. Projekt "Siła Kobiet" jest realizowany w Opolu już po raz trzeci i miał różne oblicza. W poprzednich edycjach panie z niepełnosprawnościami lub opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi przeszły m.in. metamorfozy, zakończone pamiątkową sesją zdjęciową.

14 grudnia odbędzie się gala podsumowująca tegoroczną edycję projektu, sfinansowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bajki stworzone przez wyjątkowe Opolanki. Te opowiadania są nie tylko dla dzieci - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto