Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie rehabilitacja pocovidowa dla mieszkańców Opolszczyzny i wsparcie dla gabinetów fizjoterapeutycznych. Propozycja samorządu województwa

Marcin Żukowski
Dziennie na Opolszczyźnie wykrywa się kilkaset nowych przypadków Covid-19.
Dziennie na Opolszczyźnie wykrywa się kilkaset nowych przypadków Covid-19. Adam JastrzęBowski
Program rehabilitacji osób, które przeszły covid-19 oraz wsparcie na doposażenie placówek fizjoterapeutycznych - to pomysły zarządu województwa opolskiego na poprawienie stanu zdrowia mieszkańców regionu.

-Gros pacjentów, którzy byli w izolatoriach też przeszło covid – mówił Wojciech Machelski, prezes Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. – Nawet u tych, którzy przeszli łagodnie, mogą wystąpić skutki choroby.

Program jest ukłonem w stronę tych mieszkańców Opolszczyzny, którzy nie mają dowodu na przechorowanie covid-19, ale odczuwają typowe objawy dla ozdrowieńców.

-Jeśli ktoś czuje, że ma utratę pamięci, że przedtem przeszedł 5 km, a teraz nie może wejść nawet na I piętro, bo czuje, że coś się dzieje, ma możliwość uczestniczenia w programie. Będzie zarówno zdiagnozowany, jak i potem będzie miał możliwość uczestniczenia bezpośrednio w tej rehabilitacji – wyjaśnia Machelski i dodaje – Różnimy się od NFZ tym, że pacjenci, którzy odczuwają skutki, będą mogli sami wypełnić ankietę i skorzystać z formy rehabilitacji domowej, ambulatoryjnej, jak i stacjonarnej.

Po wstępnym zdiagnozowaniu pacjent ma być kierowany na badania do szpitalu w Kup, gdzie będą robione pierwsze podstawowe badania. Rehabilitacja stacjonarna potrwa 21 dni. Wiele będzie zależało od stanu zdrowia pacjenta. Propozycja jest kierowana do wszystkich mieszkańców województwa opolskiego. Nie ma ograniczeń wiekowych. W sumie do marca 2023 r. planowane jest przebadanie 2 tys. pacjentów. Ankiety dla chcących skorzystać z programu będą dostępne na stronach internetowych szpitali i gabinetów uczestniczących w projekcie.

Program ma charakter pilotażowy. Napisali go lekarze i fizjoterapeuci przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Projekt był konsultowany z prof. Janem Szczegielniakiem, który w Głuchołazach stworzył prekursorski system leczenia pocovidowego.

Ponadto gabinety fizjoterapeutyczne zainteresowane uzyskaniem dotacji na sprzęt rehabilitacyjny mogą zgłaszać się do końca stycznia. Szczegóły na temat programu „Stworzenie Centrum Skonsolidowanych Usług Rehabilitacyjnych – rehabilitacja lecznicza, w tym ukierunkowana na minimalizację następstw po przebytej chorobie wywołanej Covid-19” znajdują się na stronie Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Pula środków na sprzęt wynosi 3 mln złotych. Wsparcie otrzyma ok. 20 gabinetów, każdy do 150 tys. zł i 90% wysokości inwestycji.

Podczas konferencji Zuzanna Donat-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, wyraziła zaniepokojenie w związku z trwającymi pracami nad projektem ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

-To wprowadzi chaos – powiedziała polityk.

Wicemarszałek województwa wskazała również na rosnące koszty utrzymania placówek medycznych i konieczności zwiększenia finansowania świadczeń przez NFZ w placówkach będących własnością województwa opolskiego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto