MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju już jest na Opolszczyźnie. We wtorek ogień z Groty Narodzenia Pańskiego zostanie przekazany mieszkańcom regionu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem skauci z Ołomuńca przywieźli do Krnova Betlejemskie Światło Pokoju. Na miejscu była również delegacja z podsudeckiego ZHR.
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem skauci z Ołomuńca przywieźli do Krnova Betlejemskie Światło Pokoju. Na miejscu była również delegacja z podsudeckiego ZHR. Katarzyna Ziomko / ZHR
Każdego roku w ostatnią sobotę przed wigilią Bożego Narodzenia czescy skauci z Ołomuńca wsiadają do pociągu i jadą do Krnova. Wiozą ze sobą Betlejemskie Światło Pokoju, które rozdają ludziom na poszczególnych stacjach. Na ostatnim przed polską granicą przystanku od 20 lat są obecni też harcerze z Polski, którzy zabierają ogień do swoich domów i kościołów. Tak było również w sobotę, 17 grudnia. Już za kilka dni w Opolu odbędzie się uroczyste przekazanie Światła mieszkańcom Opolszczyzny.

- Skauci przywieźli Światło z Betlejem i ta sztafeta obecnie trwa po całej Republice Czeskiej. My także je przyjęliśmy i będziemy przekazywać dalej, jako symbol pokoju i nadziei – tłumaczy Duška Cestrová ze Skautowego Oddziału Krnovska Trójka, która przyjęła ogień od kolegów z Ołomuńca.

Wśród opolskich harcerzy dobrym duchem współpracy z czeskimi skautami jest phm. Wiesław Janicki, instruktor Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ze środowiska podsudeckiego. Jedną ze stałych inicjatyw łączących polskich harcerzy z kolegami zza południowej granicy jest Betlejemskie Światło Pokoju.

- Od 2000 roku przyjaźnimy się ze skautami ze środowiska ołomunieckiego. Współpracujemy ze sobą. Trudno byłoby nie przyjmować od nich Ognia, skoro oni również są jego strażnikami i wiozą go aż do naszej granicy – tłumaczy Wiesław Janicki.

Od kilku dni również opolscy harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego są w posiadaniu Światła z Betlejem. Otrzymali je od Słowaków.

We wtorek (20 grudnia) w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu, zwanym również kościołem „na Górce”, Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane mieszkańcom Opolszczyzny. Uroczystość odbędzie się podczas Mszy świętej roratnej o godz. 18.00. Wezmą w niej udział m.in. harcerze ZHR i ZHP oraz przedstawiciele parafii z Opolszczyzny. Delegacje zawiozą Ogień do swoich miejscowości.

Cenną inicjatywą odbywającą się od kilku lat w Opolu jest łączenie Ognia, który trafia na Opolszczyznę dwiema drogami. Ogień przejmowany przez harcerzy ZHR od Czechów łączy się z Płomieniem przywiezionym przez druhny i druhów ZHP od Słowaków.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zostało zorganizowane w 1986 roku w austriackim Linz. Wówczas inicjatywę nazwano „Światło w ciemności”. W kolejnym roku patronat nad inicjatywą objęli skauci austriaccy. Każdego roku Światło jest odpalane w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a następnie drogą lotniczą jest transportowane do Wiednia. Tam odbywa się uroczystość ekumeniczna, podczas której Ogień jest przekazywany wiedeńczykom i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich, w tym m.in. Czechów i Słowaków. Tradycyjnie z Polski Światło jest przekazywane dalej na Litwę, Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Szwecji i Rosji.

- Dla mnie ogień z Betlejem to jest nie tylko symbol, idea. To jest namacalna obecność Dzieciątka Bożego – mówi Wiesław Janicki.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto