Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w powiecie nakielskim spada. Czy Ukraińcy będą u nas pracować?

(szcz)
- W ciągu dziewięciu miesięcy 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Nakle przyjął 5310 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Gruzji i Rosji
- W ciągu dziewięciu miesięcy 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Nakle przyjął 5310 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Gruzji i Rosji Maja Stankiewicz
W ciągu roku liczba bezrobotnych w powiecie nakielskim zmniejszyła się o ponad 430. O wykwalifikowanego pracownika coraz trudniej. To szansa dla obcokrajowców.

W zeszłym miesiącu zarejestrowano 3081 osób w wieku zawodowym, oficjalnie nigdzie nie pracujących. Wśród bezrobotnych najwięcej jest kobiet - 2087. Większość z zarejestrowanych nie ma prawa do zasiłku z urzędu pracy. A to z powodu długotrwałego bezrobocia. Prawo do "kuroniówki" w październiku przysługiwało zaledwie 555 kobietom i mężczyznom.

Prawdą jest też, że niektórzy bezrobotni nie chcą pracować. Każdego miesiąca z ewidencji urzędu pracy wykreśla się osoby m. in. z powodu nie potwierdzenia gotowości podjęcia zatrudnienia, a także dobrowolnego zrezygnowania ze statusu bezrobotnego. Poza tym nie wiadomo dokładnie, ile młodych matek, korzystając z rządowego programu 500 plus, woli poświecić się wyłącznie dzieciom i domowi, niż pracować.

Wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy niektóre firmy zaczynają odczuwać dotkliwy brak pracowników. Niestety, i coraz trudniej będzie ich znaleźć wśród bezrobotnych. W październiku w rejestrze nakielskiego "Pośredniaka" znajdowało się 81 propozycji, zawierających około 390 wolnych miejsc pracy. M.in. firma z Lipinek od ponad 40 dni poszukuje kierowcę samochodu ciężarowego.

Inne firmy i instytucje zgłosiły zapotrzebowanie na mechanika pojazdów samochodowych, szwaczki, brukarza, spawacza, ogrodnika, kasjera i nauczyciela języka angielskiego w niepublicznym przedszkolu.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Panuje opinia, że niemałej grupie bezrobotnych odpowiada życie na minimalnym poziomie. Jedni liczą na pomoc rodziców, drudzy na pomoc społeczną, jeszcze inni wolą pracę na czarno, bo mają na karku komornika. Braki kadrowe byłyby jeszcze dotkliwsze, gdyby nie obcokrajowcy. Głównie ze Wschodu.

- W ciągu dziewięciu miesięcy 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Nakle przyjął 5310 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Gruzji i Rosji - informuje Magdalena Zboińska z toruńskiego WUP. Niektórzy z nich przyjeżdżali do pracy kilka razy w ciągu roku. U nas, m.in. Ukraińcy, a oni stanowią zdecydowaną większość, zarabiają tyle, by móc pozwolić sobie na lepsze życie po powrocie do swego kraju.

Tymczasem na horyzoncie pojawiają się inne niepokojące zjawiska na rynku pracy. Po pierwsze - na emeryturę przechodzą roczniki ostatniego wyżu demograficznego. A to oznacza, że w latach następnych - w wyniku niżu demograficznego - bardzo trudno będzie o pracowników. Po drugie - należy się liczyć z powolnym odpływem Ukraińców. Po wprowadzeniu paszportów biometrycznych już coraz więcej ich szuka lepszych zarobków na Zachodzie.

- Szacujemy, że z polskiego rynku pracy odpłynie co najmniej 200-300 tysięcy Ukraińców. Obecnie w Niemczech pracuje ich 138 tysięcy, o 10 procent więcej w porównaniu z 2017 rokiem - podkreśla Magdalena Zboińska.

Flesz - takie są obecnie ceny pali w naszym kraju.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezrobocie w powiecie nakielskim spada. Czy Ukraińcy będą u nas pracować? - Gazeta Pomorska

Wróć na naklonadnotecia.naszemiasto.pl Nasze Miasto