Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup Andrzej Czaja przewodniczył o północy pasterce w katedrze opolskiej. Zobacz zdjęcia

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pasterka o północy w katedrze opolskiej.
Pasterka o północy w katedrze opolskiej. Krzysztof Ogiolda
Noc Bożego Narodzenia to jest noc radości. O północy na całym świecie odprawiono pasterki. W katedrze opolskiej przewodniczył jej bp Andrzej Czaja.

Na jej rozpoczęcie w uroczystej procesji przyniesiono figurkę Dzieciątka, która została złożona przed ołtarzem opolskiej katedry.

Pasterka ma na celu upamiętnienie modlitwy pasterzy z okolic Betlejem, którzy - na wezwanie aniołów - jako pierwsi złożyli hołd Dzieciątku.

Zasadniczo pasterka rozpoczyna się o północy. Choć coraz częściej odprawia się je także dla dzieci i osób starszych w wigilijne popołudnie. W opolskiej katedrze celebrowano - by umożliwić uczestnictwo możliwie wielu wiernym - pasterkę cztery razy, w tym o 22.00 po niemiecku.

W VI wieku w Rzymie powstała tradycja - obowiązująca do dziś - odprawiania w dzień Bożego Narodzenia aż trzech mszy świętych: pasterki w nocy, mszy o świcie i mszy w dzień. Owe trzy msze święte były tłumaczone poprzez potrójne narodzenie Jezusa: zrodzeniem się przez Boga Ojca, narodzeniem w ludzkim ciele z Matki Bożej oraz narodzeniem się Jezusa w sercach wiernych.
Trzy msze święte miały też inną symbolikę - oznaczały pokłon złożony kolejno przez aniołów, pasterzy i mędrców ze wschodu.

- Święta Rodzina w grocie stworzyła pierwszy dom Jezusa - mówił w kazaniu ks. biskup. - Bo była bliskość, o której papież Franciszek często nam mówi, że bardzo jej w sercu brakuje.

Biskup opolski podkreślił funkcjonowanie - na terenie parafii katedralnej - Domu Nadziei dla bezdomnych, który wspierają - jak to określił - dobrodzieje i ludzie Bożego ducha. Ci ostatni wchodzą w relacje z ludźmi w potrzebie. Przypomniał istnienie Domu Miłosierdzia w Otmuchowie, Domu Matki i Dziecka w Opolu oraz tzw. "kurnika" na Górze św. Anny, gdzie regularnie gromadzi się i znajduje wspólnotę młodzież z diecezji opolskiej.

- Jest moim marzeniem powstanie "przytuliska św. Franciszka" dla ludzi poturbowanych duchowo - przyznał biskup opolski - zranionych, którzy nie potrafią sobie poradzić. Bo czasem także w Kościele, w naszych parafiach ulegamy duchowi świata i zostawiamy ich z boku. Mamy też nowe formy bezdomności, myślę o ludziach wyrwanych z ciepłego domu i przeniesionych na oddziały covidowe. Potrzebna jest - i coraz częściej jest świadczona - posługa samarytańska, kiedy trzeba nalać wody do kubka chorego. Gdy tak się dzieje, Kościół odzyskuje twarz, staje się bardziej przyjazny. Módlmy się za samarytan, którzy tam okazują bliskość. Cieszę się, kiedy słyszę, że pomoc uchodźcom na wschodniej granicy świadczą tamtejsze parafie i Caritas. To jest rola Kościoła - być blisko. Człowiek jest drogą Kościoła, bo Bóg zstąpił z nieba na ziemię dla człowieka. To jest nasza misja - być blisko Boga i być blisko człowieka.

Dla świata drugi człowiek, zwłaszcza w potrzebie jest problemem, lepiej go nie widzieć - mówił ordynariusz opolski. - Dla wyznawcy Chrystusa drugi człowiek - nawet z problemem - powinien być Jezusem w potrzebie. Kościół potrzebuje tego, by zachował swoją duchowość, by nie stał się bezduszną instytucją.

Kościół został tak przez Boga ustanowiony, aby był domem dla nas ludzi na ziemi. Im więcej nie będziemy zaniedbywać bliskości Boga i człowieka, tym więcej będzie w Kościele domu. Domu potrzebują też nasze rodziny. Często wszystko w nich jest, ale nie ma w nich splotu otwartych na siebie serc. Nie ma duchowej mocy bycia w zażyłości, poczucia bezpieczeństwa, miłości i zgody. Tej bliskości potrzebują nasze dzieci. Nie wykwintnego obiektu, ale wspólnoty życia i duchowości

Katedralna pasterka zakończyła się modlitwą przy ustawionej w bocznej kaplicy stajence. Przy śpiewie łacińskiej kolędy "Adeste fideles" diakon zaniósł do niej figurkę Dzieciątka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biskup Andrzej Czaja przewodniczył o północy pasterce w katedrze opolskiej. Zobacz zdjęcia - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto