Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2021. Tłum wiernych na procesji z katedry do kościoła na "górce" w Opolu [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Procesja Bożego Ciała z katedry do kościoła "na górkę".
Procesja Bożego Ciała z katedry do kościoła "na górkę". Krzysztof Ogiolda
Boże Ciało 2021. Tradycyjna procesja przeszła przez centrum Opola. - Pan Jezus On od nas oczekuje, byśmy szli przez życie nie w waśniach, sporach, podziałach i nienawiści. Ale w jedności. Razem – mówił bp Andrzej Czaja.

Procesję poprzedziła odprawiona o 9.00 msza św. Po niej ze śpiewem pieśni „Twoja cześć chwała” procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła tradycyjną trasą z katedry do kościoła „na górce”.

W modlitwie przy pierwszym ołtarzu (obok Domu Pomocy Społecznej przy ul. Katedralnej) uczestniczyły także jego mieszkanki i pracownice oraz siostry Franciszkanki. Kolejne ołtarze ustawiono tradycyjnie przy klasztorach Franciszkanów oraz Sióstr de Notre Dame oraz przed kościołem Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha (mieszkańcy tej parafii mają wspólna procesję razem z parafią katedralną).

Przy każdym z ołtarzy diakoni śpiewali Ewangelię o treści eucharystycznej. Biskup opolski udzielał miastu i jego mieszkańcom błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Przy ostatnim ołtarzu odśpiewano pieśń „Ciebie Boże wielbimy”.

- Biorąc udział w procesji, odważnie wyznaliśmy naszą wiarę – mówił przed błogosławieństwem przy ostatnim ołtarzu bp Andrzej Czaja. - Zadeklarowaliśmy także Bogu, że chcemy iść z nim dalej przez życie. Procesją z Nim i w codzienności z Nim. Pan Bóg przypomniał nam dziś na nowo bardzo ważne prawdy zawarte w czterech Ewangeliach, których wysłuchaliśmy. W pierwszej: Pan oddał dla nas życie i ustanowił Eucharystię, byśmy z tego życia mogli czerpać. W drugiej: On dokonuje ciągłego rozmnożenia chleba. Kiedyś powszedniego, teraz żywego, eucharystycznego przez ustanowionych pasterzy. W trzeciej o drodze do Emaus: że Pana możemy najłatwiej spotkać, poznać i wziąć w swoje życie, gdy z nim zasiadamy do stołu. W czwartej usłyszeliśmy wielkie wołanie do Boga o jedność.

- To nam jest dane – dodał biskup opolski. - Nic tylko brać. Bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie, weźmijcie Ducha Świętego. Jeśli przychodzimy na Eucharystię, możemy Pana rozpoznać i wziąć w swoje życie. On od nas oczekuje, byśmy szli przez życie nie w waśniach, sporach, podziałach i nienawiści. Ale w jedności. Razem. W miłości wzajemnej. Bogu bardzo zależy na tym, by jego dzieci żyły w zgodzie, pokoju i miłości. Tego bardzo brakuje w przestrzeni publicznej, w Kościele, w chrześcijańskich rodzinach, a bywa że nieraz w klasztorach i na plebaniach. Podejmijmy jak najwięcej wysiłku, by zaczynając od przestrzeni w której żyję na co dzień, żyć w zgodzie. Dajmy, my chrześcijanie, świadectwo, że można żyć w miłości i pokoju. Bez zaciętych sporów i emocji negatywnych.

Z powodu epidemii, nie będzie wieczorem dorocznego Koncertu Uwielbienia na osiedlu Armii Krajowej. Koncerty i inne nabożeństwa odbywają się wieczorem w wielu parafiach diecezji opolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto