Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bp Andrzej Czaja przewodniczył Mszy Krzyżma św. w katedrze opolskiej. "Przyszłość wiary młodego pokolenia powodem do niepokoju"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Msza Krzyżma w katedrze opolskiej.
Msza Krzyżma w katedrze opolskiej. Krzysztof Ogiolda
W liturgii uczestniczyli kapłani reprezentujący poszczególne dekanaty oraz garstka wiernych, m.in. z Bractwa Świętego Józefa, Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego oraz Diecezjalnego Dzieła Modlitwy za kapłanów Oremus.

Msza św., w czasie której ks. biskup pobłogosławił oleje katechumenów i chorych oraz sporządził Krzyżmo, mieszając oliwę z balsamem, była celebrowana w Wielki Czwartek przed południem.

Oleju katechumenów używa się podczas chrztu, oleju chorych przy udzielaniu sakramentu chorych. Krzyżmo jest używane w czasie szafowania sakramentów bierzmowania i kapłaństwa oraz przy konsekracji kościołów, ołtarzy itd.

W dniu, który jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa obecni w świątyni księża odnowili złożone podczas święceń przyrzeczenia oraz modlili się za swojego biskupa.

- Coraz trudniej dźwigać krzyż posługiwania kapłańskiego, bo do niego dołożony jest ciężar niezrozumienia, osamotnienia, zabierania nam – często bez podstaw, bezzasadnie – dobrego imienia, czynienia nas wręcz największymi szkodnikami społecznymi – mówił w kazaniu ks. biskup. - A ponadto towarzyszy naszemu życiu i posługiwaniu nieraz zgorszenie dawane przez niektórych spośród nas – na różne sposoby. Coraz częstsze apostazje, a także odejścia z naszych szeregów – nieraz bardzo dziwne, zdumiewające i lekceważące łaskę i dar kapłaństwa.

Biskup opolski przyznał, że powodem do niepokoju jest także przyszłość wiary młodego pokolenia oraz trudności w formowaniu Kościoła i rozwijaniu wiary parafian. - Wołajmy, by Pan stale dodawał nam wiary, bo jej mocy i potęgi będziemy bardzo potrzebować. Nie łudźmy się – najbliższe lata nie będą łatwiejsze od tych, które są teraz. Pan jest z nami! Nie bójcie się! Nie bójcie się przede wszystkim człowieka. Żadnego człowieka. Nawet tego, który nastaje na Ciebie. Nie lękaj się. To jest pierwsze przesłanie Jezusa – wołał.

W Wielki Czwartek wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne Męki Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Ze względu na pandemię w jej trakcie został w liturgii opuszczony został gest mycia nóg przez biskupa 12 osobom, co byłoby nawiązaniem do gestu Pana Jezusa z Wieczernika.

Po Mszy Wieczerzy Pańskiej z ołtarzy zdejmuje się obrusy i świece, a Najświętszy Sakrament przenosi do tzw. Ciemnicy. Symbolizuje ona samotność Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym i po osądzeniu przez Sanhedryn w więzieniu.

W Wielki Piątek w Kościele nie odprawia się mszy św. W kościołach celebruje się nabożeństwo drogi krzyżowej, a wieczorem ceremonie wielkopiątkowe. Centralnym wydarzeniem tej liturgii jest adoracja krzyża. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie w piątek przeniesiony do Bożego Grobu. Tego dnia katolików obowiązuje post jakościowy (od mięsa) i ilościowy (trzy posiłki, tylko jeden do syta).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bp Andrzej Czaja przewodniczył Mszy Krzyżma św. w katedrze opolskiej. "Przyszłość wiary młodego pokolenia powodem do niepokoju" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto