Bp Andrzej Czaja przewodniczył w nocy mszy św. na rozpoczęcie Nowego Roku [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Msza św. na rozpoczęcie Nowego Roku w katedrze opolskiej.
Msza św. na rozpoczęcie Nowego Roku w katedrze opolskiej. Krzysztof Ogiolda
Udostępnij:
Mimo nietypowej pory w katedrze zebrało się wielu wiernych. Ordynariusz opolski przewodniczył koncelebrowanej mszy św. wraz z proboszczem i wikariuszami parafii katedralnej.

Jeszcze chwilę przed rozpoczęciem liturgii słychać było odgłosy odpalanych na rozpoczęcie Nowego Roku na ulicach miasta fajerwerków.

- Dobrze, że msza św. rozpoczyna się piętnaście minut po północy - mówi pani Maria Bajerska. - Zdążyłam jeszcze o północy złożyć życzenia rodzinie. Mam poważnie chorą mamę, więc mam na początku 2022 roku o co Pana Boga prosić. Stąd moja obecność w katedrze.

We wstępie do mszy św. biskup przypomniał, że dziękujemy Bogu za rok zakończony i prosimy o błogosławieństwo w rozpoczynającym się roku 2022. Modlił się za całą diecezję i jej wiernych. Objął modlitwą zmarłych i cierpiących, zwłaszcza z powodu covidu. Chcemy prosić o pokój dla całego świata, o zgodę i pojednanie w naszym narodzie, o Bożego Ducha w Kościele oraz o pokój i zgodę w rodzinach i moc wiary w sercach za wstawiennictwem Bożej Rodzicielki Maryi.

- Wydarzenia ubiegłego roku napawają niepokojem - mówił w kazaniu bp Czaja. - Myślę nie tylko o zagrożeniu covidowym. W świecie jest wiele niepokoju, wiele obojętności na drugiego człowieka w potrzebie. Wielu ludzi doznaje różnorakich ran i krzywd. Co jest przed nami nie wiemy. Może dla kogoś z nas jest to ostatni dzień życia. Zawierzamy to Panu Bogu.

Biskup opolski przypomniał o potrzebie troski o rodzinę i miłość w naszych domach oraz o planowanym na rok 2022 synodzie, którego zadaniem będzie odbudowanie Kościoła wspólnoty, w którym wierni angażują się w misję zbawienia. Troszczą się o tych, którzy się w życiu zagubili.

- Jest to także rok złotego jubileuszu naszego opolskiego Kościoła - podkreślił. - W 1972 roku została przez papieża erygowana diecezja opolska. Zaprojektowaliśmy ten rok pod hasłem "Bliżej Boga - Człowieka". Jest w nim ważna podpowiedź - mamy się zbliżyć do Boga i być bliżej siebie.

Na zakończenie mszy św. procesja udała się przed obraz Matki Bożej Opolskiej, gdzie ks. biskup odmówił modlitwę za jej wstawiennictwem.

1 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Do liturgii Kościoła wprowadził je papież Pius XI w roku 1931 na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie (431). Na Soborze Efeskim tytuł Matki Bożej został ogłoszony dogmatycznie. Było to orzeczenie rozstrzygające w sprawie sporu dotyczącego podwójnej (boskiej i ludzkiej) natury Chrystusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Bp Andrzej Czaja przewodniczył w nocy mszy św. na rozpoczęcie Nowego Roku [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie