Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak szczepień, brak przyjęcia do żłobka w Opolu? Jest projekt Koalicji Obywatelskiej w tej sprawie

Piotr Guzik
Piotr Guzik
KO chce, by przy rekrutacji do żłobków rodzice musieli przedstawić kserokopię aktualnej karty szczepień dziecka
KO chce, by przy rekrutacji do żłobków rodzice musieli przedstawić kserokopię aktualnej karty szczepień dziecka Piotr Warczak
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą, by na liście warunków, jakie muszą być spełnione aby dziecko zostało przyjęte do miejskiego żłobka w Opolu, znalazł się wymóg przedstawienia aktualnej karty szczepień maluszka.

Propozycja ma być głosowana na sesji rady miasta pod koniec sierpnia. Jeśli zostanie przyjęta, przepisy miałyby wejść w życie z początkiem 2020 roku.

W Polsce systematycznie przybywa nieszczepionych dzieci. W roku 2017 odnotowano ponad 30 tysięcy przypadków uchyleń od obowiązkowych szczepień, w roku 2018 było ich już ponad 40 tys., a w pierwszym kwartale tego roku było ponad 42 tys. przypadków. To powoduje z kolei, że przybywa przypadków groźnych chorób zakaźnych - wylicza Przemysław Pytlik, autor uchwały wprowadzającej wymóg przyjmowania zaszczepionych dzieci do miejskich żłobków

Na konferencji występował jeszcze jako członek klubu KO, w środę odszedł z Nowoczesnej, a jego przyszłość w tym klubie jest kwestią otwartą.

Inicjatywa sprowadza się do dopisania dodatkowego punktu na liście wymogów, jakie muszą być spełnione, aby dane dziecko było przyjęte do żłobka. Mowa o dostarczeniu kserokopii aktualnej karty szczepień dziecka, wraz z oryginałem do weryfikacji. Wszystko po to, by można było sprawdzić, czy maluch ma wszystkie szczepienia wymagane programem - wskazuje Przemysław Pytlik.

Barbara Kamińska, wiceprzewodnicząca rady miasta z ramienia klubu Koalicji Obywatelskiej, wskazuje, że w innych krajach ogranicza się dostępność do żłobków i przedszkoli dla dzieci, które nie są szczepione.

Takie dzieci stanowią duże zagrożenie dla pozostałych maluchów w grupie, zwiększają bowiem ryzyko zachorowań. Pamiętajmy, że choroba zatrzymuje rozwój dzieci. Dlatego lepsza jest profilaktyka, zapobieganie, niż ponoszenie kosztów leczenia - argumentuje.

Projekt KO jest wzorowany na tym, który jakiś czas temu przyjęto we Wrocławiu. - Ze wstępnych rozmów z przedstawicielami innych klubów radnych wynika, że nasza propozycja powinna zostać przyjęta. Liczymy też na to, że nadzór wojewody nie postanowi zablokować tego projektu - stwierdza Przemysław Pospieszyński, lider klubu KO.

Piotr Mielec, przewodniczący klubu radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, twierdzi, że KO nie kontaktowała się z nim w sprawie uchwały dającej dostęp do miejskich żłobków tylko zaszczepionym dzieciom. - Nie wiem jeszcze, jakie będzie spojrzenie klubu na tę kwestię, ale osobiście popieram to rozwiązanie - stwierdza.

Michał Nowak, lider klubu PiS, jest sceptyczny. - Nie jestem zwolennikiem takich obostrzeń - mówi.

Na sesji będą dwa projekty uchwał. Pierwszy będzie dotyczył zmian w statutach w żłobkach nr 2, 4, 9 i Matki Polki. Drugi będzie wprowadzał wymóg przyjmowania szczepionych dzieci do żłobka nr 3.

Chcemy, by nowe przepisy obowiązywały od 1 stycznia 2020 roku. Da to rodzicom dzieci ubiegającym się o miejsce w żłobkach czas, na wykonanie wszystkich szczepień, jeśli jeszcze ich nie mają - stwierdza Przemysław Pytlik.

Radni KO myślą też o wprowadzeniu podobnego wymogu w przypadku przedszkoli.

Jednak na to potrzeba więcej czasu, bowiem jest to materia nieco bardziej skomplikowana - mówi Przemysław Pospieszyński.

Zobacz też: Wyremontowany żłobek w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto