Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Braki leków w aptekach 2019. LISTA LEKÓW niedostępnych. Informacja o lekach zagrożonych brakiem dostępności w aptekach. Zobacz listę!

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Braki leków w aptekach 2019. LISTA LEKÓW niedostępnych. Informacja o lekach zagrożonych brakiem dostępności w aptekach. Zobacz listę!
Braki leków w aptekach 2019. LISTA LEKÓW niedostępnych. Informacja o lekach zagrożonych brakiem dostępności w aptekach. Zobacz listę! Fot. Archiwum Polska Press
Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Lista jest rekordowo długa, trafiło na nią aż 341 różnych lekarstw.

GIF wycofał z aptek popularny lek na nadciśnienie. NOWE OSTRZEŻENIE

Wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności jest aktualizowany co dwa miesiące. Na liście są umieszczane medykamenty, których brakuje w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie.

Najnowszy spis jest rekordowo długi. Ministerstwo Zdrowia umieściło na nim aż 341 różnych deficytowych lekarstw. Dla porównania na spisie ogłoszonym w lipcu 2015 roku deficytowych medykamentów było tylko 257, w lipcu 2016 r. brakowało 169 różnych preparatów, pod koniec ub. roku 311.

Jakich leków brakuje w aptekach? Pacjenci mogą mieć problem z zakupem m.in. niektórych rodzajów insulin dla cukrzyków, immunoglobulin ludzkich stosowanych przez pacjentów z obniżoną odpornością, leków przeciwpadaczkowych czy przeciwzakrzepowych.

Na liście cały czas znajdują się również szczepionki m.in. te chroniące przed błonicą, tężcem i krztuścem, odrą, świnką i różyczką oraz grypą.

Eksperci nie mają wątpliwości, że coraz dłuższa lista leków deficytowych to efekt przede wszystkim kwitnącego procederu ich nielegalnego wywozu. Pomóc w walce z mafiami lekowymi mają zaostrzone przepisy prawa farmaceutycznego.

Ich projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości został już przyjęty przez Radę Ministrów. Nowe regulacje przewidują m.in. większe sankcje za nielegalny eksport. Za wywóz z kraju medykamentów umieszczonych na wykazie zagrożonych brakiem dostępności w więzieniu będzie można spędzić nawet 10 lat.

Zobacz także:

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto