Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Niemodlina. Inwestycja gotowa w blisko połowie. Zobacz, jak się prezentuje z ziemi i z powietrza!

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Budowa obwodnicy Niemodlina. Inwestycja gotowa blisko w połowie
Budowa obwodnicy Niemodlina. Inwestycja gotowa blisko w połowie GDDKiA
Budowa obwodnicy Niemodlina jest na półmetku. Rosną nowe wiadukty i mosty, w tym największy, blisko 300-metrowy nad Ścinawą. Miejscami ułożono już pierwsze warstwy nawierzchni. Dodatkowo wkrótce inwestycja ma uzyskać unijne dofinansowanie.

Obwodnica Niemodlina będzie miała blisko 11,5 kilometra długości. Jej koszt jest niebagatelny, wynosi bowiem 264 mln zł. Obecnie całość finansowana jest z budżetu państwa. Ale w najbliższych tygodniach Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma otrzymać na to zadanie dotację w wysokości 85 proc. kosztów inwestycji. To oznacza "uwolnienie" około 211 mln zł, które centrala GDDKiA będzie mogła przeznaczyć na inne cele.

Wykonawcami obwodnicy Niemodlina jest konsorcjum firm Mota Engil z Krakowa oraz Himmel & Papesch z Opola. Ta pierwsza odpowiada za roboty drogowe. Ich całkowite zaawansowanie wynosi ponad 40 proc. Do tej pory wykonano już większość prac przygotowawczych oraz prac ziemnych i wzmacniających grunt. Drogowcy wykonali też około jednej trzeciej zaplanowanych odwodnień oraz rowów melioracyjnych. Ułożono też blisko 10 proc. zaplanowanej nawierzchni.

Nieco poniżej 40 proc. zaawansowania mają prace na obiektach mostowych, za które odpowiada firma Himmel & Papesch. Należy pamiętać, że w ramach budowy obwodnicy Niemodlina powstać ma 18 takich konstrukcji. Obecnie trwają prace na 16 z nich, w tym na największej, nad Ścinawą.

To obiekt o długości blisko 300 metrów. W tym punkcie obwodnica Niemodlina będzie miała w sumie cztery pasy szerokości - po dwa w każdym kierunku. Każdą z tych jezdni podpierać będzie siedem przęseł. Przeprawa nad Ścinawą jest jedną z najbardziej zaawansowanych konstrukcji mostowych, zrealizowaną w ponad 80 procentach.

Opolski oddział GDDKiA szacuje, że cała inwestycja jest gotowa w blisko połowie. Oprócz robót drogowych i mostowych obejmuje bowiem również przebudowę sieci gazowych, elektrycznych czy wodociągowych.

Budowa obwodnicy Niemodlina ma być zakończona do 24 listopada 2021 roku. GDDKiA informuje, że obecnie nic nie wskazuje na to, aby termin ten nie został dotrzymany.

Realizacja oznaczać będzie też duże zmiany w układzie drogowym okolicznych mieszkańców. Na wysokości Sosnówki powstanie węzeł, który łączyć będzie się z drogą wojewódzką 435. Z kolei pomiędzy Brzęczkowicami a Jaczowicami, na obecnym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 46 z drogą wojewódzką nr 385 (trasa na Grodków) powstanie rondo, co uczyni je bardziej bezpiecznym.

Jak obecnie wygląda obwodnica Niemodlina? Zobacz wideo nakręcone od Brzęczkowic w stronę Sosnówki!

Budowa obwodnicy Niemodlina w liczbach

Ilości wykonania głównych zakresów robót:

  • Wykopy – wykonano: 406 tys. m3 z planowanych 550 tys. m3 (zaawansowanie 73%)
  • Nasypy – wykonano: 475 tys. m3 z planowanych 740 tys. m3 (zaawansowanie 65%)
  • Masy mineralno-bitumiczne – wykonano 56 tys. ton z planowanych 158 tys. ton (zaawansowanie 35%)
  • Beton – zabudowano: 9,9 tys. m3 z planowanych 20,8 tys. m3 (zaawansowanie 48%)
  • Stal zbrojeniowa – wykonano: 1,4 tys. ton z planowanych 2,7 tys. ton (zaawans. 51%)

Na budowie zaangażowanych jest średnio:

  • 270 pracowników
  • 60 jednostek sprzętowych
  • 50 sztuk środków transportowych

Wykonawca zatrudnia 100 firm podwykonawczych, w tym:

  • 13 podwykonawców na roboty budowlane
  • 69 usługodawców
  • 18 dostawców
  • z którymi zawarto łącznie 189 umów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Budowa obwodnicy Niemodlina. Inwestycja gotowa w blisko połowie. Zobacz, jak się prezentuje z ziemi i z powietrza! - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto