Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Opolu. Tegoroczną edycję wygrały miejskie szkoły i kluby sportowe

Artur Janowski
Opolanie chętnie głosują na budżet obywatelski. W tym roku robili to już po raz trzeci
Opolanie chętnie głosują na budżet obywatelski. W tym roku robili to już po raz trzeci mat. promocyjne
Opolanie postulują zmiany w regulaminie, bo wnioski zwykłych mieszkańców mają niewielkie szanse.

Ogłoszenie wyników przyciągnęło do Centrum Dialogu Obywatelskiego sporo opolan, ale trudno się dziwić, skoro na blisko 160 projektów oddano aż 26 tysięcy głosów.

W kategorii zadań dużych, o wartości ponad miliona złotych, wygrała budowa sztucznego pełnowymiarowego boiska wraz z oświetleniem na ulicy Hallera przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Inwestycję, wartą 1,5 miliona złotych, poparło 3872 osób.

- Dużego boiska bardzo nam brakowało, jedyny taki obiekt w Opolu jest na ul. Północnej i często trudno znaleźć tam wolny termin – wyjaśnia Paweł Jędrzejewski ze szkółki piłkarskiej Football Academy, wnioskodawca projektu.
Pięć zadań uzyska finansowanie w kategorii projektów o wartości do 100 tysięcy złotych.

Są to: ogólnodostępne zajęcia piłki nożnej dla seniorów organizowane przez kluby Rodło/Wiking (4676 głosów), zakup sprzętu mechanicznego do pielęgnacji płyty boiska piłkarskiego klubu UKS RODŁO Opole w Kolonii Gosławickiej (3168), budowa ogólnodostępnego placu zabaw na świeżym powietrzu przy szkole podstawowej nr 14 - 3062 głosy, szafki szkolne dla uczniów w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego - 2965 głosów oraz budowa ścieżki zdrowia przy szkole podstawowej nr 14 - 2948 głosów. W tym roku w budżecie obywatelskim było 2,5 miliona złotych, ale na razie podzielono tylko dwa miliony.

- Pozostało nam 500 tys. zł z puli na projekty duże, ale zanim podejmiemy decyzję, co z tymi pieniędzmi zrobić, skonsultuję się z radnymi - zapowiada prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Fundusze można przekazać na zadanie małe, ale można też dołożyć pieniądze i zrealizować kolejny duży projekt. Drugi na liście jest Orlik lekkoatletyczny także przy szkole nr 14. Orlik miałby kosztować aż 1,8 mln zł.
- Decyzję będziemy musieli podjąć niebawem, tak aby jeszcze w tym roku zwycięskie zadania znalazły się w budżecie na 2017 rok - przyznaje Wiśniewski.

Budżet obywatelski w Opolu - zmiany będą, ale jakie?

Tuż po ogłoszeniu wyników głosowania na sali, a także w internecie pojawiło się sporo głosów o konieczności zmiany regulaminu głosowania.

Najwięcej uwag dotyczyło uczestnictwa szkół w całej akcji. W tym roku jedna podstawówka z Zaodrza może zgarnąć pieniądze nawet na trzy projekty! Autorzy małych projektów sugerowali wręcz, aby szkoły i tak finansowane wyłącznie z budżetu miasta, wykluczyć z budżetu obywatelskiego. Pojawiały się też wnioski o zwiększenie puli na 2017 rok.

- Budżet obywatelski będzie większy, a co do jego zasad, to ten rok pokazał nam, że mamy o czym myśleć – nie ukrywa prezydent Wiśniewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto