Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cech Rzemiosł Różnych świętuje 100 lat! [PROGRAM, ZDJĘCIA]

PAS, mat. Cechu
Cech Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej świętuje swoje 100-lecie. Jubileuszowe uroczystości zaplanowane zostały w najbliższą niedzielę 19 marca.

Cech Rzemiosł Różnych świętuje 100 lat! [PROGRAM, ZDJĘCIA]

O godz. 12.00 w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się uroczysta msza święta. Około godz. 13.30 wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicami miasta do pobliskiego Pałacu Kultury Zagłębia.

Tam będzie czas na wspomnienia, prezentacje działalności Cechu Rzemiosł Różnych, a także wyróżnienia dla zasłużonych przedsiębiorców. Sam dąbrowski Cech Rzemiosł Różnych nagrodzony zostanie najważniejszym wyróżnieniem cechowym w Polsce, a więc Szablą Kilińskiego. O godz. 15.30 rozpocznie się koncert legendy polskiej muzyki rozrywkowej, zespołu Czerwone Gitary. Potem czekać będzie poczęstunek, a także ogromny, 2-metrowy jubileuszowy tort.

- Kiedyś była obligatoryjna przynależność do organizacji zrzeszającej prywatną inicjatywę, dlatego 95 procent przedsiębiorców należało do Cechu Rzemiosł Różnych. Nasz cech liczył ponad 20 lat temu około 600 przedsiębiorców, a pozostało około 50. Tych, którzy cenią sobie przynależność do cechu. W większości są to mistrzowie w swoich zawodach, posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz dyplomy i świadczący usługi na bardzo wysokim poziomie – mówi Karol Kohlbrenner, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej. – Najwięcej jest dziś u nas fryzjerek, dużo jest mechaników samochodowych, blacharzy, lakierników. Jest kilku ślusarzy. Nie ma już niestety np. krawców. Nasz podstarszy cechu Wojciech Jaśko jest członkiem jedynej w Polsce komisji zegarmistrzowskiej, odpowiedzialnej za przeprowadzanie egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Jedyna taka komisja w Polsce istnieje przy Katowickiej Izbie Rzemieślniczej. Zbiera się cztery razy w roku i przeprowadza te egzaminy. Wielu naszych członków zasiada właśnie w takich komisjach, potwierdzających uprawnienia do wykonywania konkretnego zawodu. Dziś tylko izby rzemieślnicze mogą prowadzić takie egzaminy, bo to jest dokument państwowy. Takie uprawnienia mistrzowskie i czeladnicze są bardzo poszukiwane i cenione w Europie Zachodniej. To są już prawdziwi fachowcy. System dualny jest najlepszy, a więc pół czasu spędza się ucząc teorii, a drugą część na zajęciach praktycznych. To przynosi efekty - dodaje.

- Staramy się kultywować tradycję, a więc spotkania przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą ze wszystkimi rzemieślnikami, także tymi, którzy są już na emeryturze. To, co mamy dziś, w dużej mierze zawdzięczamy właśnie im. Jesteśmy im za to wdzięczni. Doceniamy to. Z okazji Józefa rzemieślnika zawsze spotykamy się również co roku na mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej - podkreśla Karol Kohlbrenner.

Podczas niedzielnego jubileuszu wyróżnieni zostaną zasłużeni rzemieślnicy oraz firmy rodzinne. Po koncercie Czerwonych Gitar czeka poczęstunek oraz ogromny 2-metrowy tort przygotowany przez Ireneusza Bochenka z firmy Beza, także zrzeszonego w dąbrowskim cechu. Imprezę poprowadzi Klaudia Buchacz.

Zrzeszenie rzemieślników Cech Rzemiosł Różnych jest organizacją społeczno-zawodową założoną w 1917 r., zrzeszającą rzemieślników małych i średnich firm różnych branż. Siedziba Cechu znajduje się w Dąbrowie Górniczej na ulicy Jana III Sobieskiego 7a.Cech Rzemiosł Różnych jako organizacja Samorządu Gospodarczego: reprezentuje rzemieślników wobec władz regionu i kraju
pomaga w organizacji ceł ego procesu kształcenia uczniów w rzemiośle, a w szczególności
pośredniczy w zakresie:
umów o praktyczną naukę zawodu,
egzaminów czeladniczych,
refundacji wynagrodzeń z PUP,
innych spraw związanych ze szkoleniem młodocianych.

Celem Cechu jest utrwalanie prawidłowych postaw zgodnych z zasadami etyki rzemieślniczej. Cech prowadzi także biuro rachunkowe.

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych. Skład zarządu na okres kadencji 2016-2019:

Karol Kohlbrenner – Starszy Cechu

Wojciech Jaśko – Podstarszy Cechu

Jerzy Liwoch – Sekretarz

Danuta Wiorek – Członek Zarządu

Wiesław Smoliński – Członek Zarządu

Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu pełnią ważne funkcje w zarządzie Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, a także w komisjach egzaminacyjnych poszczególnych zawodów rzemieślniczych. Są to osoby wielokrotnie odznaczane za działalność na rzecz środowiska rzemieślniczego całego kraju.

Cech Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej jest najstarszym dobrowolnym zrzeszeniem rzemieślników w Zagłębiu.

Pierwsze cechy rzemiosła dąbrowskiego powstały w 1917 roku.:
• cech wędliniarzy – 15 marca;
• cech fryzjerów i perukarzy – 26 marca; cech cholewkarzy – 1 kwietnia.

18 sierpnia 1916 roku rozporządzeniem naczelnego wodza armii austriackiej przyznano Dąbrowie Górniczej status miasta, co spowodowało możliwość powołania i zarejestrowania cechów wymienionych wcześniej branż.
Po II wojnie światowej powstał komitet budowy i reaktywacji cechów. W 1947 roku rzemieślnicy dąbrowscy rozpoczęli budowę domu cechowego przy ul. Kościuszki i mieli wreszcie własną siedzibę z salą koncertowo-teatralną.

W ramach zmian układu komunikacyjnego w latach 1969-74 wyburzony został Dom Rzemiosła Dąbrowskiego, a rzemiosło tułało się po wynajętych lokalach. Wkrótce Cech Rzemiosł Różnych nabył nieruchomość przy ulicy Jana III Sobieskiego 7A w Dąbrowie Górniczej, w której do dziś ma swoją siedzibę. W roku 1997 w 80. rocznicę założenia Cech Rzemiosł Różnych został uhonorowany Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego a w roku 2012 w 95. rocznicę powstania – Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego za długoletnią działalność na rzecz rzemieślników.

Obecnie Cech Rzemiosł Różnych pełni rolę organizacji społeczno-zawodowej, której celem jest reprezentowanie rzemiosła małych i średnich firm różnych branż wobec władz regionu i kraju.

Ponadto Cech uczestniczy w organizacji całego procesu kształcenia uczniów w rzemiośle. Obecnie jest zrzeszonych 45 zakładów rzemieślniczych. Cech Rzemiosł Różnych jest obecnie jednym z najlepiej działających Cechów na terenie woj. śląskiego.

Dzieje dąbrowskiego Cechu w publikacji: Stulecie Rzemiosła Dąbrowskiego 1917 - 2017 zebrał i opisał Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto