Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne księgi w Archiwum Państwowym w Opolu. To prawdziwa gratka dla historyków. Są dostępne w sieci

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Księgi z XVI w. prezentuje Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik Działu Informacji i Udostępniania AP w Opolu.
Księgi z XVI w. prezentuje Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik Działu Informacji i Udostępniania AP w Opolu. Krzysztof Ogiolda
Archiwum Państwowe w Opolu udostępniło w internecie dwie XVI-wieczne księgi poświęcone dziejom Księstwa Opolsko-Raciborskiego.

- Są to dwie księgi sądowe - dwa potężne tomy – jedna z lat 1557-1604, druga jeszcze starsza, z 1532 roku z Księstwa Opolsko-Raciborskiego - mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik Działu Informacji i Udostępniania AP w Opolu. - Można w tych źródłach do historii Śląska znaleźć kontrakty zakupu i sprzedaży nieruchomości oraz dokumenty potwierdzające prawo do majątku, testamenty, umowy zastawu itd. Są w nich zawarte dzieje konkretnych miejscowości (np. w dokumencie dotyczącym Staniszcz Małych z 1560 potwierdza się prawa do młyna i karczmy), jak i osób, które w nich mieszkały i władały majątkami.

Oba tomy są prawdziwą gratką dla historyków. Sporządzone w języku czeskim, częściowo po niemiecku, są stosunkowo łatwe do odczytania. Do ksiąg dołączona jest lista osób, które w przeszłości z tych woluminów korzystały. Są wśród nich Alfred Steinert, przedwojenny archiwista niemiecki z Wrocławia, ks. Johannes Chrząszcz, badacz Śląska, autor monografii kilku przedwojennych miejscowości, Jan Kapras z Pragi czy hrabia Ballestrem.

- Teraz może do nich zajrzeć i pobrać je na swój komputer każdy- dodaje pani Aleksandra Starczewska-Wojnar. - Wystarczy wpisać w google „Szukaj w archiwach”, wybrać Archiwum Państwowe w Opolu i wpisać Księstwo Opolsko-Raciborskie. Rozdzielczość jest bardzo dobra, więc tekst można powiększyć i czytać dokument po dokumencie.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cenne księgi w Archiwum Państwowym w Opolu. To prawdziwa gratka dla historyków. Są dostępne w sieci - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto