Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Zgłosiłeś posiadane źródła ciepła do CEEB? Jeśli nie zrobisz tego przed 1 lipca, grozi ci kara

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Zgłoszeniu do CEEB podlega każde źródło ciepła. Obowiązek obejmuje zarówno posiadaczy domów, jak i mieszkań.
Zgłoszeniu do CEEB podlega każde źródło ciepła. Obowiązek obejmuje zarówno posiadaczy domów, jak i mieszkań. pxhere.com
Udostępnij:
Wraz z powstaniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków powstał nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań i domów. Do 30 czerwca 2022 r. muszą oni złożyć deklarację, w której wyjawią urzędnikom wszystkie posiadane źródła ciepła. Jeszcze krótszy termin przewidziano dla osób budujących dom. Za niedopełnienie obowiązku przewidziano wysoką grzywnę. Sprawdź, jak złożyć deklarację CEEB.

Piec węglowy i gazowy, kominek, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, a nawet kuchnia węglowa – do 30 czerwca 2022 r. te i inne źródła ciepła trzeba zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. Obowiązek jest powszechny, a więc obejmuje wszystkich właścicieli (lub zarządców) nieruchomości. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafiają do nowej bazy danych – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – która ma pomóc rządowi w walce ze smogiem.

Spis treści

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jakie źródła ciepła należy zgłosić do CEEB?

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowy obowiązek obejmuje wszystkich właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań. Od 1 lipca 2021 r. mają oni rok, by zgłosić do CEEB wszystkie posiadane źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi m.in. o takie urządzenia, jak: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, piecokuchnia, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. Termin zgłoszeń upływa więc 30 czerwca 2022 r.

– Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących – podaje GUNB. – W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Co ważne, krótszy termin dotyczy tylko źródeł ciepła uruchomionych od dnia 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że osoby budujące dom muszą trzymać rękę na pulsie i pamiętać o tym, że mają niewiele czasu na złożenie deklaracji.

Jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację o źródłach ciepła złoży jeden z nich. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych zasada jest następująca:

  • wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca,
  • indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel.

Właściciel mieszkania z kominkiem czy innym indywidualnym źródłem ciepła może również zgłosić ten fakt zarządcy budynku, by to on przekazał informację do CEEB.

Deklaracja do CEEB. Jak ją złożyć i gdzie?

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła ruszył 1 lipca 2021 r. Właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć deklarację. Można to zrobić przez internet, na stronie zone.gunb.gov.pl (trzeba posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną) albo tradycyjnie, wysyłając list lub osobiście, udając się do lokalnego urzędu miasta lub gminy. Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela/zarządcy obiektu oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby,
  • adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja,
  • informację o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach,
  • opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela/zarządcy.

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mają na to 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródła ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć aż do 5000 zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB.

Ze źródeł ciepła najczęściej stosujemy gaz

Na razie Polacy ociągają się ze składaniem deklaracji. Jak podaje GUNB, do 5 maja 2022 r. do bazy CEEB zgłoszono ponad 3,3 mln źródeł ciepła. To ok. połowa wszystkich urządzeń, które powinny zostać zgłoszone.

– Z naszych informacji i współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego wynika, że docelowo tych deklaracji powinno wpłynąć w sumie ok. 5–6 mln – mówi agencji Newseria Biznes Marek Pszonka, członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej.

Wśród zgłoszeń przeważają piece gazowe oraz kotły na paliwo stałe, w tym tzw. kopciuchy, czyli urządzenia przestarzałe, zatruwające środowisko. Jak podano, jak na razie z obowiązku złożenia deklaracji najlepiej wywiązują się mieszkańcy gmin:

  • Zawidów na Dolnym Śląsku (81 proc.),
  • Kolno na Podlasiu (70 proc.),
  • Rytro w Małopolsce (70 proc.).

Są też gminy, w których deklaracje złożyło dopiero kilka procent osób, choć na spełnienie obowiązku zostało już mniej niż 3 miesiące. Najgorzej jest w gminach Prochowice (woj. dolnośląskie) – 3 proc., Mikołajki (woj. warmińsko-mazurskie) – 5 proc. oraz Ustka (woj. pomorskie) – 8 proc.

Aktualne promocje z Duki

miejsce #2

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM BIAŁY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #3

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM SZARY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #19

DUKA

ARTDECO KIELISZEK 7,6 x7,0x22,0CM

29,99 zł19,90 zł-34%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Zgłosiłeś posiadane źródła ciepła do CEEB? Jeśli nie zrobisz tego przed 1 lipca, grozi ci kara - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie