Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny w opolskich sklepach i na stacjach paliw. Inflacja w górę, podatki w dół. Przynajmniej na pół roku władza dała obywatelom ulgę

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Sprawdziliśmy ceny w opolskich sklepach i na stacjach paliw.
Sprawdziliśmy ceny w opolskich sklepach i na stacjach paliw. Krzysztof Strauchmann
Od 1 lutego robiąc zakupy czysto spożywcze za 100 złotych zaoszczędzimy 5 złotych. Na stacji benzynowej tankując 20 litrów benzyny czy ropy zaoszczędzimy 14 złotych. Na pół roku Sejm obniżył podatek VAT na część artykułów.

Polacy z zaciekawieniem ruszyli we wtorek rano do sklepów i sporo uwagi poświęcili studiowaniu napisów z cenami na pułkach. Znowelizowana ustawa o podatku VAT czasowo, na 6 miesięcy (do końca lipca 2022) obniżyła z 5 do 0 podatek VAT na artykuły spożywcze i napoje.

Przykładowo w jednej z sieci handlowych:

  • jabłka staniały o 17 groszy z 3,49 do 3,32,
  • jajka ściółkowe o 57 groszy z 11,99 za 10 sztuk do 11,42,
  • chleb (0,9 kg) o 16 groszy z 3,29 do 3,13,
  • popularny napój owocowy Kubuś staniał o 9 groszy,
  • sok owocowy Tymbark o 20 groszy.

Tańsze są ciastka (np. wafle Pryncypałki staniały o 21 groszy z 4,49 do 4,28).

Staniało mleko i nabiał:

  • mleko UHT o 16 groszy z 3,29 do 3,13,
  • mały jogurt naturalny o 5 groszy do 90 groszy,
  • popularny ser w plastrach spadł z 11,49 do 10,94 za opakowanie.

Tańsze jest mięso i wędliny:

  • parówki drobiowe z 7,99 do 7,61,
  • boczek wędzony parzony kosztuje 10 groszy mniej za 100 gram,
  • szynka konserwowa spadła z 5,99 do 5,70.

Tańsze są również warzywa. Pomidory staniały z 9,99 za kilogram do 9,51.

Tańsze paliwo

Tańszy podatek widać już na stacjach benzynowych. VAT na benzynę, olej napędowy i gaz do silników samochodowych spadł z 23 procent do 8 procent. To oznacza obniżkę o ok. 70 groszy na litrze benzyny.

Rodzina wydająca miesięcznie tysiąc złotych na jedzenie zaoszczędzi 50 złotych, a dodatkowo ok. 60 złotych na paliwie (przy zakupie 80 litrów miesięcznie).

Przy rachunkach za energię domową wysokości 150 złotych miesięcznie zaoszczędzimy 22 złote. Budżet państwa na tej obniżce straci łącznie 11,6 miliarda złotych. Ekonomiści szacują, że pozwoli to obniżyć inflację o ok. 1,5 procenta, przy obecnym oficjalnym poziomie dochodzącym do 8 procent.

Wszyscy sprzedawcy mają obecnie ustawowy obowiązek wywieszenia nad kasą urzędowej informacji o obniżkach VAT. Niektóre sieci (np. Biedronka) wywiesiły dodatkowo na pułkach dokładne wyliczenia, ile kosztował produkt wcześniej i ile podatku odliczono.

W Lidlu wiszą kartki z napisem 0% VAT. Nie na wszystkim jednak personel zdążył wywiesić takie karteczki. Sieci handlowe zaatakowały też klienta dużą ilością dodatkowych kartek, z różnymi wewnętrznymi promocjami. Można się więc pogubić w obniżkach.

Personel sklepowy przyznaje też zresztą po cichu, że w na część artykułów spożywczych podniesiono cenę netto, czego na kartkach widać nie będzie, a mało kto skrupulatnie porównuje ceny w każdym dniu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Państwowa Inspekcja Handlowa zapowiedziały monitoring cen i piętnowanie nieetycznych praktyk sprzedawców. Pierwsze wyniki tego monitoringu mamy poznać w najbliższych dniach.

Obniżki nie dotyczą tylko żywności. Obniżony VAT (z 8 do 0) będzie też VAT pobierany od nawozów, środków ochrony roślin i ziemi ogrodniczej. Zwłaszcza nawozy podrożały ostatnio kilkakrotnie, co z pewnością odbije się na wysokich cenach produktów rolnych w tym roku. Obniżony VAT (z 23 do 5 procent) zobaczymy też niebawem na naszych rachunkach za prąd i ciepło sieciowe. Na gaz ziemny wprowadzone zerowy podatek VAT. Nie skorzystają natomiast osoby ogrzewające domu olejem opałowym.

W Polsce jest taniej

Obniżka podatku już powoduje wzrost konkurencyjności polskich sprzedawców w terenach przygranicznych. Już dziś Czesi są częstymi gośćmi w naszych marketach czy na stacjach benzynowych, bo ostatnio korona wyraźnie zdrożała – z 17 do 19 groszy i ma większą siłę nabywczą w Polsce.

Teraz różnice cen zwiększą się o obniżony VAT. Paliwo np. jest po polskiej stronie granicy tańsze o 6 – 7 koron czyli o 1,2 złotego na litrze. Pogranicze czeka więc okres zmasowanych odwiedzin zakupowych turystów.

Dla rządzącej Polską Zjednoczonej Prawicy obniżenie stawek VAT jest sposobem na szybką walkę z coraz wyższą inflacją. Projekt zmian w ustawie o VAT zgłosiła grupa posłów, co umożliwiło bardzo szybkie przeprowadzenie go przez Sejm. 12 stycznia odbyło się pierwsze czytanie, tego samego dnia projekt trafił do komisji.

Ustawę uchwalono 13 stycznia, opublikowano ją z podpisem prezydenta 27 stycznia, a weszła w życie 1 lutego. Opozycja, od PO i Lewicy po Konfederację, poparła obniżkę, a nawet chciała przedłużyć okres zerowego VAT przynajmniej do końca tego roku. Rządzący chcą jednak sprawdzać reakcję rynku, choć nie wykluczają przedłużenia tego okresu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto