Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz darowiznę, podaj konto

Mariusz Urbanke
Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek jest zdziwiony, że musi podać fiskusowi numer konta organizacji, którą kieruje. Fot. arc
Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek jest zdziwiony, że musi podać fiskusowi numer konta organizacji, którą kieruje. Fot. arc
Organizacje pożytku publicznego (OPP) - fundacje, które pomagają ubogim dzieciom, zbierają pieniądze na drogie leczenie czy kulturę - mogą w przyszłym roku mieć spore problemy.

Organizacje pożytku publicznego (OPP) - fundacje, które pomagają ubogim dzieciom, zbierają pieniądze na drogie leczenie czy kulturę - mogą w przyszłym roku mieć spore problemy. Z powodu nowych ulg podatnicy będą zapewne płacić mniejsze podatki - a więc mniej przekażą na rzecz tych organizacji. W dodatku zmienia się sposób wpłacania darowizn. Będziemy to robić za pośrednictwem urzędów skarbowych. Fiskus już przygotowuje bazę danych o organizacjach pożytku publicznego, w której musi się znaleźć między innymi numer konta każdej fundacji, która chce dostać pieniądze od podatnika. Niestety, organizacje pożytku publicznego na razie nic o tym nie wiedzą.

- Ale mnie pan zaskoczył tą informacją - mówi prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. - Byłem przekonany, że nic w tym zakresie się nie zmienia. To dla nas niezwykle istotna sprawa, bo dzięki pieniądzom z darowizn od podatników możemy prowadzić ważne programy ochrony zwierząt, na które w inny sposób nie da się zdobyć pieniędzy.

Ministerstwo Finansów wystosowało do organizacji pożytku publicznego specjalny apel w tej sprawie. - W związku z koniecznością przekazywania przez urzędy skarbowe od 1 stycznia 2007 roku kwot z tytułu wpłat 1 procenta podatku zadeklarowanych przez podatników w zeznaniach rocznych bezpośrednio na konta organizacji pożytku publicznego prosimy wszystkie organizacje, aby w terminie do 20 listopada bieżącego roku zgłosiły naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla siedziby danej organizacji podstawowe informacje na swój temat - informuje rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach Grażyna Piechota. - Organizacje powinny podać swą pełną nazwę, adres, NIP oraz nr KRS, a przede wszystkim numer jednego rachunku bankowego, właściwego dla przekazywania zadeklarowanych przez podatników darowizn. Informacja dotycząca numeru rachunku bankowego winna być potwierdzona przez bank i opatrzona podpisem osoby uprawnionej do reprezentowania organizacji pożytku publicznego - dodaje rzeczniczka.

Zebrane w ten sposób w każdym z województw informacje zostaną przekazane do Ministerstwa Finansów. - Tam zostanie opracowany centralny spis organizacji pożytku publicznego, dzięki któremu przekazywanie tym organizacjom kwot z 1 proc. podatku będzie szybkie i sprawne - przekonuje Grażyna Piechota.

- Wiedziałam, że zmieniają się zasady przekazywania 1 procenta podatku, ale nie miałam pojęcia, że takie będą wobec nas wymagania - przyznaje Jolanta Markowska, dyrektorka Hospicjum Cordis z Mysłowic. - Postaram się tę sprawę załatwić jak najszybciej, ponieważ każda złotówka, również ta z darowizn, jest dla nas bardzo cenna.

Bożek twierdzi, że informacje o tego typu zmianach są szczególnie istotne dla organizacji małych, działających poza Warszawą. - Duże fundacje, które mogą pokazywać się w telewizji i wydają pieniądze na promocje, mają ułatwione zadanie - mówi. - Nam dużo trudniej zdobywa się środki na działalność.

Dlatego też Gaja wymyśla różne akcje, na przykład takie jak "Zbieraj makulaturę, ratuj konie". - Ona uczy jak chronić środowisko i pomagać zwierzętom - mówi Bożek. - Niedawno w Mysłowicach odbyły się warsztaty artystyczne, w trakcie których uczniowie Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Wojtyły wykonali wspólnie z artystami - Waldemarem Rudykiem i Beatą Tarnawą rzeźbę Pegaza - symbolicznego pierwszego uratowanego konia przez Klub Gaja - dodaje.

Mimo takich akcji, a nawet telewizyjnych reklamówek propagujących filantropię, zainteresowanie wspieraniem organizacji pożytku publicznego nadal nie jest duże. W ubiegłym roku statystyczny podatnik przekazał OPP zaledwie 53 zł. W sumie swoim podatkiem podzieliło się z potrzebującymi 1.156.480 podatników, którzy podarowali im ogółem 62 mln 332 tys. zł.

Tymczasem nic na takiej darowiźnie nie tracimy. Po prostu zamiast oddać pieniądze fiskusowi, przekazujemy część podatku organizacjom pomagającym innym. - Podatnik sam wybiera organizację, sam oblicza kwotę stanowiącą 1 proc. lub mniej - może to być np. 0,5 proc. - swojego rocznego podatku i informuje o tym w zeznaniu urząd skarbowy - mówi Grażyna Piechota. - Musi tylko najpierw sprawdzić, czy obdarowana przez niego instytucja ma status organizacji pożytku publicznego.

Listę organizacji pożytku publicznego można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości -

www.ms.gov.pl.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto